Законови промени предвиждат увеличаване на обезщетенията при пътен инцидент

Задължителната застраховката “Гражданска отговорност” за собствениците на автомобили може да поскъпне заради промени в Кодекса за застраховането, внесени от Министерски съвет в парламента.

Това предупредиха застрахователи, които са недоволни от планираното отпадане на тавана от 5000 лв. за обезщетяване на лицата извън най-близкия кръг на загинали при пътнотранспортно произшествие.

Това ограничение бе въведено през 2018 г. след силно недоволство от застрахователи, след като Върховният касационен съд прие тълкувателно решение със силата на закон, с което разшири кръга на лицата, които могат да търсят обезщетение при загинал на пътя. Става дума за баби, дядовци, братя, сестри и други по-далечни роднини. За да получат обезщетение, те трябва да докажат пред съда, че са имали силна емоционална връзка със загиналия.

Сред многобройните промени в Кодекса за застраховане правителството предлага да отпадне таванът от 5000 лв. обезщетение за далечни роднини.  Мотивът е, че Европейската комисия смята това ограничение за противоречие с директивата за застраховката "Гражданска отговорност" от 2009 г., тъй като предвидената сума е много по-ниска от минималните застрахователни суми, предвидени в директивата. 

Застрахователите обаче предупредиха, че ако ограничението за покриване на неимуществени щети на далечни роднини бъде премахнато, ще се наложи да повишат цената на “Гражданска отговорност”.

Припомняме, че таванът от 5000 лв. за обезщетяване на далечните роднини на загинали при ПТП беше въведен временно, до приемане на методика за определяне на обезщетенията за неимуществени вреди. Такава наредба обаче все още не е приета.

Правителството предлага и друга промяна, която също може да послужи за основание застрахователите да увеличат цената на "Гражданска отговорност" - вдигат се размерите на минималните застрахователни суми по задължителната застраховка, които се изплащат при смърт или телесно увреждане при ПТП. Мотивите за промяната са предстоящото въвеждане на еврото в България, което налагало формулировката на минималната застрахователна сума да не бъде в лева, а в левовата равностойност на съответните суми в евро. Покрай обръщането в евро обаче тези суми са завишени с около 20%.

Конкретните промени предвиждат увеличение на минималната застрахователна сума, както следва:

1. за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт - от 10 420 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 6 450 000 евро;

2. за вреди на имущество (вещи) - от 2 100 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 1 300 000 евро

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.