Всяка трета оферта се подава в извънработно време, сочат данните на платформата за е-търгове
През последната петилетка са били обявени обществени поръчки на стойност над 132 млрд. лева. Това съобщи държавното предприятие "Информационно обслужване", а данните са взети от ЦАИС ЕОП - Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“.
Платформата влезе в експлоатация в началото на 2020 г. и изцяло премахна хартиения обмен на документи. За това време броят на публикуваните е-обяви за изпълнители на дейности по ЗОП е надхвърлил 102 000. Само за миналата година търговете са били над 25 000, което е рекорд, в сравнение с предните години.
През петте години най-много са обществените поръчки за доставки (на стоки, материали, части, консумативи, оборудване и т.н.). Следват поръчките за услуги и за строителство.
За отбелязване е, че към 30% от подадените над 460 000 оферти за периода са изпратени в извънработно време. Това не е нещо лошо или нередно, напротив - платформата за е-търгове работи нонстоп и за онези, които се възползват от нея, е огромно улеснение, че не се налага да се съобразяват с работно време и почивки на чиновници, обясняват от "Информационно обслужване".
Това, че системата работи в режим 24х7, означава, че кандидатите могат да подават оферти от всяка точка на земята, по всяко време, независимо в кой часови пояс са. Прави впечатление, че голяма част от офертите са регистрирани след полунощ, в интервала 00.00-6.00 ч.
В системата са регистрирани над 18 300 фирми и 3112 физически лица. Възложителите, които използват ЦАИС ЕОП, са почти 5400 - държавни ведомства, общински структури, публични предприятия, частни компании.
Общо регистрираните служители в администрациите и различни организации, работещи с платформата, са повече от 82 200.
Гаранции
„ЦАИС ЕОП елиминира изцяло възможността за манипулиране на оферти и осигурява пълна прозрачност и проследимост на процеса по възлагане на обществените поръчки“, твърди Снежанка Смилкова, зам.-директор на „Софтуерна интеграция“ в "Информационно обслужване". Кандидатите сами "заключват" своите оферти с криптографски ключ и само те могат да предоставят ключ за декриптиране. Системата гарантира пълна защита от подмяна на оферти или части от оферти, категорична е експертката.
Освен "Информационно обслужване" в изграждането на платформата са участвали „Сирма Солюшънс“ АД, „Негометрикс България“ ЕООД, „Скейл Фокус“ АД и адвокатското дружество „Събев и съдружници“.