Служебното правителство може да падне в капана на ревизиите
"Има 2 месеца до изборите. Всякакви обвинения никога няма да могат да бъдат разрешени фактологично и ние да разберем истината. Ефектът обаче ще бъде, че едни хора ще се обясняват, ще има гръмки заглавия в медиите, ще се говори за схеми, ще има кални атаки. Истината изобщо няма да излезе в тези 2 месеца. Някаква справедливост или правда също няма да се случи. Целта на тези упражнения е някой да извлече предизборен дивидент".
Това коментира пред БНР политологът Емил Соколов и прогнозира грозна кампания, което е притеснително за гражданите.
Той нарече комисиите в парламента предизборни и даде пример с тази за Митниците. Те започнаха да се появяват всяка седмица, добави политологът.
"Няма нищо лошо парламентът да установява контрол, да се изясняват факти и да се търси истината, да се изнася информация пред институциите, която да се ползва за нещо конструктивно, но тук става въпрос за създаване на заглавия в медиите, понякога жълти заглавия. Лошото е, че това не е само в НС. Виждаме в момента как всяка партия си е хванала по една институция или държавна агнеция - къде Митници, къде МВР, къде нещо друго, и общо взето се бият през тях. Като наратив ако продължи в следващите 2 месеца, очаквам на 9 юни избирателната активност да е толкова ниска, че пак да си зададем въпроса - какво ще правим оттук нататък".
Според него причината да се правят промени в Конституцията е била правилна, но се е допуснала, по думите му, стратегическа грешка: "Тези промени се предвиждаха да се случат в 18 месеца, а месеците се оказаха 9".
"Пеевски още от ноември си вдига топки медийно, отиграва ги и върви към това да предизвика избори. Това е целта на Пеевски - да се постави в позиция, в която във всеки един момент да може да бутне правителството, ако реши. Така се и случи", коментира политологът в предаването "Преди всички".
Борисов удобно се изнесе отстрани по време на преговорите за правителство, напомни още той и допълни, че около половината от министрите в сегашното служебно правителство са на ГЕРБ. Когато партиен кадър на ГЕРБ е министър-председател, нормално е министрите да са от втория ешалон на ГЕРБ, смята той.
Според него това правителство чрез ревизии ще прави избори:
"Служебното правителство да вдига предизборни топки не е изненада. В парламента също можем да го разберем. Притеснява ме какво се случва в другите институции - в МВР, в Митниците, каква е ролята на ДАНС. /.../ Ако е имало натиск към Живко Коцев - това е нередно и трябва да се изтъкне, но не бива да се остава с впечатлението, че когато на някой му оказват натиск, това може да бъде индулгенция за нещо друго. Когато някой е извършил престъпление или има подозрения, той трябва да си понесе последствията. Трябваше да се каже - ако има подозрения за нарушения, прокуратурата, вместо да пуска записи и снимки, трябваше да вземе нужните мерки, а не да се занимава с всякакви други щуротии. Тук не става въпрос за тази личност, става въпрос за това институциите да реагират по някакъв нормален начин. Разговорът трябваше да е за съхраняване на държавността".