Кметският стол на новоизбрания стар кмет на Поморие Иван Алексиев започна да се клати. В открито съдебно заседание на 13 ноември 2023 г., образувано по жалба на кандидата за кмет на община Поморие адвокат Веселин Анестиев, срещу решение на Общинска избирателна комисия Поморие (ОИК-Поморие), с което обяви за законно избран за кмет Иван Алексиев, Административен съд Бургас поиска повторно преброяване на всички бюлетини, от всички Секционни избирателни комисии (СИК) в община Поморие, отразяващи, или изкривяващи вота на гражданите. Ако бъдат установени от Съда нарушенията, описани в жалбата на Веселин Анестиев, според която само със 77 гласа Иван Алексиев се е измъкнал от балотаж с него, то такъв при всички случаи ще бъде проведен, а изборът на Алексиев за кмет - касиран.
Смелият административен съдия на Бургас Чавдар Димитров създаде прецедент, като поиска повторно детайлно разглеждане на книжата и преброяване на бюлетините за избор на кмет.
В определнието на Административен съд Бургас е посочено да бъде извършена съдебно-графологична експертиза, за да бъдат установени почерците в протоколите, а също така дали невалидните бюлетини са допълнително и умишлено изфабрикувани като такива от други лица. Назначена е и съдебно-техническа експертиза, която трябва да провери дали бюлетините в чувалите съдържат всички реквизити и поставени защитни маркировки, или са подмени.
Като заинтерсована страна в съдебния процес, Иван Алексиев не случайно е заложил на опитния адвокат и бивш областен управител на Бургас - Вълчо Чолаков.
Дело от такъв характер, при което Съдът допуска повторно преброявване на бюлетините, може да обърне не само хода на развитие на община Поморие, но и на изборния процес в България като цяло, който от 1990 година досега е белязан от фалшификации, манипулации, купен и корпоративен вот и погазване на демократичния избор на гражданите, в полза на олигархични групировки, служби под чуждо влияние, корумпирани овластени типове, партийни централи и мутри облечени като бизнесмени, играещи си със съдбата на България и гражданите и докарали ги до най-бедните в Европейския съюз и най-болната и най-бързо изчезващата нация в света.
Видно от обжалваното решение на ОИК-Поморие, избраният за кмет на община Поморие Иван Алексиев е получил 5218 действителни гласове, въз основа на които ОИК-Поморие е приела в хипотезата на чл.452, ал.3 от ИК, че кандидатът е получил повече от половината от действителните гласове. В протокола на ОИК-Поморие, установяващ и обобщаващ данните от гласуването във всички СИК, общия брой на действителните гласове /в т.ч. „не подкрепям никого/ е 10 062 гласа.
Важно е да се подчертае, че Иван Алексиев има с над 2000 по-малко гласа през 2023 г., в сравнение с 2019 г., което е ясна индикация за изгубнето доверие в него от гражданите на община Поморие през третия му мандат като кмет.
Обявеният за избран за кмет Иван Алексиев е получил 5218 действителни гласове, представляващи 50.77% от общия брой действителни. Цифровото изражение на тези 0.77%, основаващи решението на Комисията, представляват 77.5 гласа.
"Особено малкия брой действителни гласове, с които е обявен за избран кандидата, основават необходимост от внимателен анализ на всеки елемент от изборния процес, който би могъл да доведе до разместване на резултатите", е посочено в жалбата на Веселин Анестиев пред Административен съд Бургас.
В нея Веселин Анестиев твърди още, че:
- Във всички секционни комисии на територията на община Поморие са допускани да гласуват лица, който не отговорят на условията предвидени в §1 от Допълнителните разпоредби на ИК и Решение № 1955-МИ/ 3 август 2023 г. на ЦИК.
Или казано по друг начин, във всички секционни комисии на територията на община Поморие са допускани лица, които са нямали право да гласуват в съответната секционна комисия, поради несъответствие с изискванията за уседналост или пък поради липса на качество „служебно заето лице“ по смисъла на ИК.
Видно от протокола на Общинската избирателна комисия, в избирателния списък „под черта“ са дописани 143 избиратели. Числовият показател е съществен и повлиява на изборния резултат, доколкото представлява два пъти по-голяма числова стойност в сравнение с броя гласове, с които кандидатът е обявен за избран на първи тур.
- В секционна комисия №021700009, село Габерово, НУ "Константин Величков", липсва установен по надлежния ред резултат от гласуването. Отчетеният и приет от ОИК секционен протокол на тази комисия не е подписан от членовете на секционната комисия. В същия се съдържа единствено попълване на имената на членовете на секционната комисия, което е изпълнено от лицето попълващо данните в протокола, но липсват подписите на цялата комисия. Това обстоятелство лишава официалния удостоверителен документ от неговата доказателствена сила и го приравнява на неподписан документ, който не може да служи за доказателство, още по-малко за документ установяващ изборни резултати.
По реда на чл.193 от ГПК се оспорва истинността на протокол на секционна комисия №021700009, като се твърди, че ръкописния текст, изпълнен в целия протокол, е на от едно и също лице. А доколкото липсват подписи в документа, не е възможно обследване на неговата автентичност по друг начин.
- Във всички секции на територията на община Поморие действителни бюлетини са отчетени за недействителни и обратно. Налице са общо 618 броя бюлетини определени от СИК като недействителни, а в този брой са налице множество действителни бюлетини.
- Част от секционните комисии на територията на община Поморие не са изпълнили задължението си да работят първо на чернова на протокол, а там където секционните комисии са изпълнили задължението си за попълване на черновата, са допуснали грешка в пренасянето, като са пренесли неверни данни в оригинала.
- В секционна комисия №021700043 отчитането на изборния резултат не е извършен в помещението отредено за СИК, а в сградата на ОИК и с помощта не нейни членове.
Такова отчитане не е извършено в хипотезата на чл.445, ал.3 от ИК, а е извършено след приключване на изборния ден и преди отчитане на секционните протоколи в ОИК. Твърдим, че след неуспешно изброяване членове на секционна комисия №021700043 заедно с бюлетините послужили за гласуването са били в ОИК Поморие, където с помощта на членове на ОИК са установили резултат и попълнили са секционния протокол. В последствие членовете на ОИК са положили подпис без голяма част от тях да са присъствали на огледа и преброяване на бюлетините в ОИК. Видеозаписа от записващото устройство не отразява отчитане на изборния резултат до самия край, но ясно се чува как член на комисията, опитващ се да удовлетвори контролите, провежда разговор по телефона, искайки помощ за попълване на протокола.
При сходни обстоятелства е протекло установяването на изборните резултати в секционна избирателна комисия №021700011. В тази секция също отчитането на изборния резултат е извършено в общинската избирателна комисия, а не в условията на чл.445, ал.3 от ИК. При установяване на резултатите не са присъствали всички членове на ОИК, а и протокола е попълнен в тяхно отсъствие.
За установяване на изборен резултат в тези две секции липсва решение на общинска избирателна комисия, което да основе наличие на хипотезата на чл.445, ал.3 от ИК. Установяването на изборен резултат от орган различен от СИК, извън посочената по-горе хипотеза, представлява грубо нарушение на изборното законодателство. Практически липсва произнасяне на секционната комисия по валидността на бюлетините и тяхното отнасяне по кандидати.
- В протоколите на СИК са вписвани неверни данни и такива данни, които са поправяни в ОИК по реда на чл.445, ал.5 от ИК, без да са налице предпоставките за това.
Така в секция №021700004 е налице поправка в общия брой действителни гласове разпределени по кандидатски листи /т.9/, като той е намален с 39 гласа. Твърдим, че е налице грешка в пренасянето, като гласовете на някой от кандидатите е намален с тези гласове, а ако не е попълнена чернова, е налице неправилно отразяване на гласовете.
По същия начин в секция №021700016 е налице поправка в общия брой действителни гласове, разпределени по кандидатски листи /т.9/, като той е намален с 8 гласа. Твърдим, че е налице грешка в пренасянето, като гласовете на някой от кандидатите е намален с тези гласове, а ако не е попълнена чернова, е налице неправилно отразяване на гласовете.
В протокола на секция №021700024 по реда на чл.445, ал.5 от ИК са поправяни не очевидни фактически грешки, а грешки в резултат по кандидати, което е недопустимо. По този ред е променен и общия брой разпределен по кандидати.
В протоколите на секции №021700002, 021700003, 021700004, 021700005 се налице разлики между вписванията в черновите и тези в оригинала.
Като грубо изборно нарушениее посочено следното: секционна избирателна комисия №021700012 е председателствана от Нурдагюл Юсеин Юсеин. Същата е съпруга на кандидат за кмет на с.Дъбник , в противоречие на забраната на чл. 66 (1) т.1. от ИК. Жалбата срещу това нарушение е депозирана в 17.50 часа, след което е разгледана и председателя е изведен от секцията с решение на ОИК №164-МИ. Практически през почти целия изборен ден, процеса на гласуване в тази секционна комисия е ръководен от лице което не следва да е член на комисията. Взетото решение на ОИК обяснява и извършените поправки и зачерквания в имената на протокола на тази комисия.
С оглед на констанираните от жалбоподателя нарушения в изборния процес в община Поморие и евентуалното грубо погазване на Изборния кодекс, като по този начин е избегнато провеждане на втори тур при избора на кмет на Община Поморие в полза на Иван Алексиев, неумоверно са налице основания за оспорване съдържанието на всички протоколи на СИК на територията на община Поморие в избора за кмет на община, което съдебният състав на Административен съд Бургас е приел за правилно и релевантно за установяване на обективната истина и се доказва с определнието на Съда за повторно преброяване на бюлетините за избор на кмет на община Поморие.
Следващото заседание е насрочено за 17.11.2023г. /петък/.