Мария Габриел представи състав на правителство, в което 5 министерства отиват в партията на Бойко Борисов
Кандидат-премиерът Мария Габриел представи пред президента Румен Радев проект на общо правителство с ПП-ДБ. Това стана след тежки и напрегнати преговори с десницата.
От списъка с кандидати за министри, който тя обяви, става ясно, че ПП-ДБ са направили големи отстъпки. Герберите получават още четирима представители в правителството, освен Габриел, които ще оглавят министерствата на отбраната, екологията, енергетиката и иновациите. Самата тя ще продължи да води МВнР. А в предния кабинет единственият официален представител на ГЕРБ-СДС беше самата Габриел.
Пред държавния глава кандидат-премиерът изтъкна, че с ПП-ДБ са постигнали споразумение за общо управление, от което става ясно, че нямат различия по отношение на правосъдната реформа, обновяването на регулаторните органи и воденето на борба с корупцията. По думите й, досега реформи са били провеждани с подкрепата на ГЕРБ-СДС, което е направило логично искането на партията на Бойко Борисов да се създаде правителство на споделената отговорност, в което ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да бъдат равнопоставени партньори.
Накрая тя изчете списъка с кандидатите за членове на кабинета. Той отразява почти без промяна състава, който изтече вчера в медиите, и с който ПП-ДБ не бяха съгласни. Разликата между двата списъка е, че ПП-ДБ накрая си запази социалното и образователното министерство, както и че Валентин Мундров заменя Александър Йоловски като министър на електронното управление.
За отбелязване е, че в кабинета остават редица министри, срещу които лично възрази Бойко Борисов. Става въпрос за министъра на финансите Асен Василев, на спорта Димитър Илиев, на туризма Зарица Динкова, на икономиката Богдан Богданов. Отиват си обаче военният министър Тодор Тагарев, който беше трън в очите не само на ГЕРБ-СДС, но и на ДПС, както и министърът на иновациите Милена Стойчева, която герберите стръвно нападаха заради дългите й командировки в чужбина.
Ето и пълния списък на кандидатите:
Мария Габриел (ГЕРБ-СДС) - министър-председател и министър на външните работи;
Николай Денков (ПП-ДБ) – заместник министър-председател по европейските въпроси;
Асен Василев (ПП-ДБ) - министър на финансите;
Калин Стоянов (ПП-ДБ) - министър на вътрешните работи;
Андрей Цеков (ПП-ДБ) - министър на регионалното развитие и благоустройството;
Иванка Шалапатова (ПП-ДБ) - министър на труда и социалната политика;
Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) - министър на отбраната;
Атанас Славов (ПП-ДБ) - министър на правосъдието;
Галин Цоков (ПП-ДБ) - министър на образованието;
Катя Панева (ПП-ДБ) - министър на здравеопазването;
Кръстьо Кръстев (ПП-ДБ) - министър на културата;
Ивелина Василева (ГЕРБ-СДС) - министър на околната среда и водите;
Кирил Вътев (ПП-ДБ) - министър на земеделието и храните;
Росен Желязков (ГЕРБ-СДС) - министър на иновациите и растежа;
Жечо Станков (ГЕРБ-СДС) - министър на енергетиката;
Богдан Богданов (ПП-ДБ) - министър на икономиката и индустрията;
Георги Гвоздейков (ПП-ДБ) - министър на транспорта и съобщенията;
Валентин Мундров (ПП-ДБ) - министър на електронното управление;
Зарица Динкова (ПП-ДБ) - министър на туризма;
Димитър Илиев (ПП-ДБ) - министър на младежта и спорта.
Какво се случи по-рано
За проблеми между доскорошните партньори се разбра в неделя вечерта. Тогава Мария Габриел свика извънредна пресконференция, на която даде да се разбере, че герберите са изключително недоволни от преговорите. Причината - не получили поисканото "равнопоставено" участие в следващия кабинет. Малко по-късно брифинг дадоха лидерите на десницата, които така и не можаха да обяснят ясно какво се случва, но се примолиха на герберския лидер Бойко Борисов лично да се намеси, за да оправи ситуацията.
На следващия ден Габриел отиде при президента Румен Радев, за да получи мандата за правителство. Тя не само го прие, но доведе със себе си представители на ПП-ДБ - премиерът в оставка Николай Денков и съпредседателят на дясното обединение Кирил Петков. Малко по-късно Габриел заяви пред журналисти, че отпуска още 24 часа за преговорите, като изрично подчерта, че го прави след молба на ПП-ДБ. От думите й се разбра, че проблемът между преговарящите е в състава на правителството.
В общественото пространство се завъртяха, като най-проблематични, постовете на военния и енергийния министър. Те досега се заемаха от представители на десницата - Тодор Тагарев и Румен Радев. Герберите обаче не криеха своята неприязън към двамата и дадоха да се разбере, че очакват смяната им с техни кадри. Тогава се предполагаше, че това ще бъдат депутатите Христо Гаджев и Жечо Станков, което в крайна сметка се оказа истина.
Срокът на Габриел изтече в 12 часа на обяд. Тогава се понесоха слухове, че преговорите са се провалили. Както се оказа впоследствие, слуховете бяха неоснователни.