"Има доста добър шанс за редовно правителство. Стъпката с председател на НС показа, че някакво съгласие е възможно, консенсус може да се постигне. Макар и с много увъртане все пак се случи. Трябва да продължат по пътя на компромисите - ГЕРБ-СДС да се откаже от кандидатурата на Борисов и да потърси друга фигура от редиците на ГЕРБ", коментира и журналистът Людмил Илиев
"Има доста добър шанс за редовно правителство. Стъпката с председател на НС показа, че някакво съгласие е възможно, консенсус може да се постигне. Макар и с много увъртане все пак се случи. Трябва да продължат по пътя на компромисите - ГЕРБ-СДС да се откаже от кандидатурата на Борисов и да потърси друга фигура от редиците на ГЕРБ. Такива фигури има - хора с политически и държавен опит", коментира журналистът Людмил Илиев в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му, ако първият мандат се провали, не трябва да бъде отхвърлян вариантът за реализация на втория мандат, който ще отиде в ръцете на ПП-ДБ.
"Няма причина непременно да трябва да отидем на избори, ако с първия мандат не се получи. Ако ПП-ДБ не се разделят, все пак има шансове правителство да се получи. Дори да успее да се състави правителство - как ще постигнат целите - попълване на ВСС, на Антикорупционната комисия. Има промени, които ще изискват много голямо мнозинство, то трябва да е отворено по-широко и към други политически сили, вероятно и към "Възраждане", каза още Илиев.
Политологът доц. Стойчо Стойчев е оптимист за съставяне на редовно правителство.
"Мисля, че от ГЕРБ ще се намери ресурс за компромис кой да бъде министър-председател. В такъв тип коалиционно управление, центърът на политическата власт е в НС, не в МС. Познавайки стила на Борисов като политик, едва ли иска да е министър-председател на кабинет, който може да бъде свален от някой от малките коалиционни партньори", заяви политологът в ефира на Bulgaria ON AIR.
Разцепление в ПП-ДБ
Той не се съмнява, че коалиционните партньори ще останат заедно.
"Очевидно има разминавания, които не е ясно дали ще бъдат изчистени до края на тази или другата седмица. Не знаем каква е парламентарната тежест на отделните части на тази коалиция. ПП видяхте, че не можа да постигне партийни дисциплина, имаше конфликт с Лорер и Божанков", припомни Стойчев.
Людмил Илиев очаква при "подходящо стечение на обстоятелствата" да се стигне до същинско разцепление в ПП-ДБ.
Очакванията на политолога са по-твърда подкрепа за правителство на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да дойде от "Алианс за права и свободи".
"Покрай избирането на доц. Киселова пролича вид напрежение между ИТН и БСП. Имаше заявка от Доган още от първия ден след изборите да подкрепя, без да търси участие, ГЕРБ-СДС с ПП-ДБ", припомни Стойчев.
Журналистът Людмил Илиев посочи, че основният проблем пред мнозинството опира до определени личности, които се поставят в ситуация, в която се превръщат в пречка за мнозинство и правителство, и всички цели и приоритети, които се поставят пред тях.
Разследването срещу Кирил Петков
Събеседниците на Ганиела Ангелова застанаха зад позицията, че поисканият имунитет на Кирил Петков може да е от полза за и.ф. Борислав Сарафов с оглед предстоящото гласуване за главен прокурор през януари 2025 г.
"По-скоро това се случва, за да блокира това оформящо се мнозинство, отколкото поради сериозно намерение да се разследва ролята на Петков в действията преди над 2 години", каза Людмил Илиев.