Сергей Станишев коментира стратегията на европейската комисия "от фермата до трапезата". Има много чувствителни сфери, които променят и ще променят средата, в която ще произвеждат българските производители, и продуктът, който ще стига до потребителите.
Променя се средата, в която ще произвеждат българските производители. Намаляват се на половина пестиците и антибиотиците. В този момент, когато се обсъжда европейската стратегия "от фермата до трапезата", е много важно България да има формирана национална позиция.Това каза пред Радио "Фокус" евродепутатът Сергей Станишев, в анализа на предизвикателствата пред ЕС и България и осигуряването на храна, както и темата за конференцията, която ще се състои по негова инициатива в петък и ще разисква същите проблеми.
Той коментира стратегията на европейската комисия "от фермата до трапезата" и политиките и възможностите за финансиране на европейския селскостопански сектор: "Тази стратегия е приета 2020 година и би трябвало до 2030 година да осигури съществени промени в селскостопанската политика на Европейския съюз. Това е една от основните политики, 1/3 от бюджета на ЕС отива там. Около 30 законодателни акта вървят като част от тази стратегия. Засега тя не е задължителна за страните, но постепенно навлиза и се превръща в реалност, още повече, че и политиките и плащанията в периода 2023-2027 година за българските земеделски производители в немалка степен ще бъдат вече обвързани с нея", каза Станишев като допълни, че тази стратегия предвижда до 50 % намаляване на химически по-опасни пестициди, както и съкращаването на половина на употребата на антибиотици.
"Има много чувствителни сфери, които променят и ще променят средата, в която ще произвеждат българските производители, и продуктът, който ще стига до потребителите", уточни Станишев.
По думите му, много е важно сега, в момента, в който се обсъжда тази стратегия, в който предстоят преговори между комисията, парламент и Европейски съвет, България да има формирана, с много широко участие, национална позиция.
"Искам да благодаря на министъра на земеделието, че пое тази инициатива, за подобна конференция, и министерството много сериозно се е ангажирало, защото е важно българските производители да знаят какво предстои и да се включим в дискусията на европейско ниво, да намерим своите партньори, които разбират нашите аргументи, които имат сходни проблеми и да намерим балансирано решение, което да позволи развитие на българското земеделие - да бъде устойчиво, конкурентоспособно и да създава работни места, които са важни за нашата страна", допълни Станишев.