Като прокурор най-известното дело на Пламен Георгиев е от 2012 г., когато наблюдава производство за корупция в агенция „Митници“, образувано след изтичане на записа „Ало, Ваньо“

Съдебната сага на бившия шеф на КПКОНПИ и бивш консул на България във Валенсия приключи. Върховният административен съд определи освобождаването му от консулската длъжност през януари 2022 година като законно.

Това се разбра от пост във Фейсбук на Bird.bg, съобщи Еuractiv. Медията се запозна със съдебното решение, цитирано от разследващия сайт. Георгиев обжалваше заповедта на външния министър от 31 януари 2022 г., с която дългосрочното му командироване като генерален консул във Валенсия беше прекратено предсрочно. Той стана консул във Валенсия през октомври 2019 г. по времето на кабинета на ГЕРБ, начело с Бойко Борисов.

Малко преди освобождаването на Георгиев, премиерът тогава Кирил Петков обяви, че се слага край на политическите назначения на хора, „които не са свързани с професионалната дейност особено там, където отиват“, като това особено ще важи за Министерството на външните работи.

Бившият прокурор Пламен Георгиев не довърши мандата си като председател на антикорупционната комисия КПКОНПИ и подаде оставка през 2019 г. покрай скандала „Апартаментгейт“. Оказа се, че той е купил евтино жилище с незаконни постройки на терасата си, в това число барбекю.

След скандала Георгиев бе трудоустроен като консул, макар и да имаше съмнения за познанията му по испански, а така и начело в КПКОНПИ се отвори и място за Сотир Цацаров, чийто мандат като главен прокурор вече изтичаше.

Проверка на общината в столичния район „Слатина“ установи незаконни постройки в един от имотите на Георгиев. Бе наредено премахване на навеси, което Георгиев първоначално обжалва, но след това направи.

Георгиев обаче далеч не беше единственото назначение „по изключение“ за дипломат.

Сега Върховният административен съд приема, че в случая с Георгиев законът е изпълнен – има решение на Министерския съвет за освобождаването му като консул, освен това той е бил уволнен от Министерството на външните работи, което прави невъзможно да е консул. Така ВАС оставя в сила решението на Административния съд в София, който първи постановява, че командировката на Георгиев е правилно прекратена.

Като прокурор най-известното дело на Пламен Георгиев е от 2012 г., когато наблюдава производство за корупция в агенция „Митници“. Тогава излезе записът „Ало, Ваньо“, в който се чува как премиерът Бойко Борисов нарежда на тогавашния шеф на митниците Ваньо Танов да прекрати проверката в пивоварна „Леденика“ на Михаил Михов, защото е „поел ангажимент да не го закача“. От този запис обаче нищо не последва, а след това кариерата на Георгиев се разви с бърза скорост. Той стана зам.-министър на правосъдието в първото правителство на Борисов, после оглави комисията за конфискация на незаконно имущество. Когато тя се вля в новия антикорупционен орган КПКОНПИ, Георгиев му стана председател. От тази си позиция той обяви, че Делян Пеевски е „или най-чистият човек в държавата, или има много добри адвокати и счетоводители“.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.