"Дори сега да се споразумеят, конфликтът ще се възпроизведе". "Възможностите на външния фактор да предопределя решенията у нас се надценяват"

"Спорът се подвежда под общото понятие "регулатори". Той е за съдебната власт и за антикорупционната структура. Нито едните, нито другите са готови да отстъпят на опонентите си контрола върху тези ключови структури". 

Така проф. Александър Маринов, политически анализатор и преподавател в СУ "Свети Климент Охридски", обясни пред БНР причините за растящото напрежение в управляващото мнозинство преди предстоящата ротация.

"И двете страни искат да получат някакво надмощие. Въпросът е дали с тези взаимни ултиматуми няма да се стигне до невъзможност да се постигне споразумение. Вече не виждам възможност за заден ход, освен ако една от двете страни не направи генерален компромис. В момента нито една от тях не е склонна да го направи. Въпросът е кой ще мигне или кривне пръв. Не знам дали калкулират последиците, ако се стигне до избори. Възможно е нито една от двете страни да не отстъпи. Трудно ще е да го обяснят пред актива на своите партии".

Възможностите на външния фактор да предопределя решенията у нас се надценяват, заяви проф. Маринов. 

"Става въпрос за обществени настроения и ако бъде направен компромис, за да не се стигне до избори, тогава цената нараства и някой ще я плати. Всеки си прави сметка, че скоро може да стане напълно излишен, включително за своята партия". 

Той коментира позицията на Делян Пеевски и Ахмед Доган, че на страната не са нужни избори в момента.

"Това  е една много удобна позиция, която те могат да си позволят без никакъв проблем. Не са пряка страна в сглобката. Това им дава възможност да заемат по-отговорна позиция, която може да се хареса и на т.нар. външен фактор. В същото време е ясно, че ДПС играе в комбина с ГЕРБ. Също така е ясно кои са техните противници. 

ДПС нямат нищо против избори сега, защото очакват да подобрят позициите си и е много вероятно да си правят сметка да бъдат втора политическа сила". 

Проф. Маринов допусна, че е възможен словесен компромис - "ще се разберат на думи, вероятно и на хартия". 

"Големият въпрос е какво ще правят след това. Дори сега да се споразумеят, конфликтът ще се възпроизведе, защото предстоят да се гласуват закони и да се правят избори на хора в тези органи. Там компромис няма да има". 

Експертът очаква оценките, които премиерът Денков и вицепремиерът Габриел трябва да дадат за работата на министрите. 

"Би трябвало да са публични. Това е един вид отчет. 

Едните казват нищо повече от размяна на Денков и Габриел, другите говорят за смяна на половината правителство. Съмнявам се, че оценките на Денков и на Габриел ще съвпаднат. Тогава какво се случва?!". 

Проф. Маринов коментира и появата на нови политически формации в публичното пространство. Вчера икономистът Кузман Илиев обяви създаването на движение "България може", а днес Васил Божков обявява новия си политически проект. 

"Има огромна ниша – една голяма част от българите не желаят да гласуват, защото не виждат за кого. Хората очакват политическа сила, която ще възстанови българската държавност, ще спазва европейските правила на правене на политика, ще има отчетност и отговорност. Разграничението между ляво и дясно  вече е доста условно. Но мантрата, че няма ляво и дясно е порочна , защото е друга формулировка на темата "Всички сме едни и същи, ще седнем и ще се разберем".

Отношението към корупцията би могло да служи за разграничение между партиите, обясни проф. Маринов.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.