Депутатите изслушаха финансовия министър за състоянието на хазната

Размерът на неразплатените задължения на хазната от 2024 г., които ще трябва да бъдат покрити през 2025-а г., възлиза на малко над 4 млрд. лв. Изплащането на тези суми ще ограничи възможността за реализиране на нови инвестиции през 2025-а година, като ще бъде засегната сериозно инвестиционната програма на МРРБ, както и програмата за изпълнение на общинските проекти. 

Това се разбра по време на изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова в НС по искане на депутати от "Възраждане". Тема на изслушването е забавените плащания в НС с цел да бъде постигнат дефицит от 3% от БВП при изпълнението на бюджета за 2024-а г. 

Извършените разходи, за които има издадени фактури, които не са платени, са в размер на 1 млрд. и 80 млн. лв. Дейности за други 1.64 млрд. лв. са извършени и сертифицирани, но не са фактурирани заради липсата на пари. По подписани споразумения за разсрочване на разходи са натрупани задължения в размер на 913 млн. лв. 444 млн. лв. дефицит е натрупан и във фонда за сигурност на електроенергийната система. Това прави 4.068 млрд. лв., които трябва да залегнат като разход в бюжет 2025, представи данни Петкова. 

От думите й стана ясно, че програмата за общински проекти ще бъде сериозно засегната. За нея в проектобюджет 2025 се очаква да бъдат заложени 1.15 млрд. лв., но 518 млн. от тях ще трябва да се платят за направени разходи през 2024 г. Твоа означава, че за самата 2025 година ще могат да се извършват нови дейности за около 600 млн. лв. 

Инвестиционната програма на МРРБ по линия на пътищата също ще бъде ограничена за нови обекти заради висящи стари задължения. Точният им размер още се уточнява, но общият размер на неразплатеното е над 1.2 млрд. лв. извън тези на общините. 

КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ 

Тези числа за пореден път предизвикаха остри политически коментари. Бившият финансов министър Асен Василев обяви тази криза за "измислена криза на чекмеджетата". Василев извади като аргумент планираните 10 млрд. лв. капиталови разходи за 2024-а година, които са изпълнени към края на годината само на 6.7 млрд. лв. и попита защо има неразплатени суми при налични 3 млрд. одобрени разходи. Това бе поредната сметка на Василев, която доведе до спорове, защото голяма част от неизпълнението на капиталовите разходи е по линия на европейските фондове и плана за възстановяване и устойчивост. По данни към декември, 2024 капиталовите разходи по национален бюджет са 4.3 млрд. лв. при 2.4 млрд. лв. капиталови разходи по европейските проекти. "Няма такива 10 милиарда по държавен бюджет и вие го знаете", възмути се Теменужка Петкова. 

КОЙ СЪСИПА БЮДЖЕТА 

За пореден път изслушването на финансовия министър доведе до остро противопоставяне между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ кой е допринесъл повече за съсипването на стабилността на публичните финанси. Двете страни се замерваха с аргументи - от ПП-ДБ обвиниха ГЕРБ-СДС за удълженото данъчно облекчение за ресторантьорите, от осрещната страна им отвърнаха с непланирани серия от разходи като компенсациите за земеделците, неосигурените пари по общинската програма, непокрити разходи за избори. В надвикването се стигна до обвинения от страна на Асен Василев за рекордна смъртност по време на ковид и изгонени от България над 1 млн. души. От трибуната бе пуснат дори клип от коледно парти на НАП. Така и не се разбра защо се бавят данните за изпълнението на бюджета през януари и с какво салдо точно е приключил месецът - дефицит или излишък. Теменужка Петкова само обяви, че салдото за януари е подобрено изненадващо заради полученото дарение от МО от Дания в размер на 348 млн. лв.    

ДЕБАТ ЗА ЕВРОЗОНАТА 

Новините за нови задължения от 2024 г. доведоха до опасения как може едновременно да се компенсират дефицитите и да се влезе в ограничението от 3% за минус в хазната в бюджет 2025. От "Възраждане" изразиха категорично мнение, че дефицитът няма как да се побере под 3% без фалшификации. ОТ МФ категорично отрекоха това да е възможно. Йордан Цонев от ДПС-Ново начало за пореден път предупреди, че не може да се цели този дефицит за сметка на орязване на доходи и други важни разходи. Така и не се разбра какъв ще е дефицитът на начислена основа за 2024-а година на фона на многото фактурирани и неразплатени разходи през 2024-а г., като Петкова обясни, че не може да каже нищо по темата до появата на официални данни. Очаква се те да са факт през март.

В сряда премиерът Желязков даде добър тон на предстоящите дебати за приходите и разходите на държавата през 2025 г., като даде да се разбере, че правителството поема курс към финансово дисциплиниране: 

"Ние ще внесем бюджет на стабилизирането на публичните финанси. За него имам пълната подкрепа и увереност от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще застане солидно зад този бюджет, солидно и зад целите, поставени в програмата на ГЕРБ и в Програмата за управление на правителството - а именно отговаряне на критериите за членство в еврозоната на 1 януари 2026 година. Адмирирам заявената позиция от страна на ПП-ДБ, че ще подкрепят бюджета, заедно с поставените в него цели. Тази подкрепа е важна за България и за неотклонния ѝ път за развитие". 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.