Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, загубиха 33 цента или 0,4 на сто до 89,59 долара за барел
Цените на петрола спадат днес за втора поредна търговска сесия под натиска на опасенията за отлив на глобалното търсене, но на седмична база бележат ръст за втора седмица поради очаквания за трайно намаляване на доставките, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, загубиха 33 цента или 0,4 на сто до 89,59 долара за барел.
Американският лек суров петрол спадна също с 33 цента или 0,4 на сто до 86,54 долара за барел.
И двата сорта достигнаха по-рано тази седмица 10-месечни върхове под натиска на опасенията за недостиг на петрол, след като Саудитска Арабия и Русия удължиха до края на годината доброволните ограничения в добивите и износа си. Поскъпването им за седмицата е около 1 процент.
"Инвеститорите опитват да реализират печалби след ръста на цените по-рано през седмицата", казва Тацуфуми Окоши, старши икономист в "Номура секюритис" (Nomura Securities). "Пазарът се върти около новините за "затегнатите" доставки и ще му трябва ясен знак за ръст на търсенето, най-вече в Китай, за да поеме нагоре".
Китайският износ и внос през август намалява с повече от очакваното, сочат обявени вчера данни, но същевременно вносът на петрол расте с 30,9 на сто, като рафинериите трупат запаси, за да реализират печалби при последвалия износ на горива.
Американските резерви от суров петрол падат за четвърта поредна седмица, като през август намалението им възлиза на около 6 на сто, или 6,3 милиона барела, сочат данни на министерството на енергетиката на САЩ.