И ДПС, и „Възраждане“ имат много скрити козове, казва социологът

ГЕРБ-СДС води с 14% преднина пред втория "Възраждане. Това сочи представително проучване на социологическа агенция "Медиана". Моментната картина показва, че за ГЕРБ-СДС биха гласували близо 29% от българите, за "Възраждане" – близо 15%, а в битката за второто място са ДПС - с 13,5%, и ПП-ДБ – с близо 13%. Другите сигурни участници в 50-ото Народно събрание са БСП – с близо 9 %, и "Има такъв народ" - с над 6%. С шансове за преодоляване на 4-процентната бариера са още "Синя България", "Левицата" и "Солидарна България". Ще имаме ли редовен кабинет… Пред ФАКТИ говори социологът Кольо Колев.

- Г-н Колев, вашите последни изследвания дават преднина първия пред втория - говорим за ГЕРБ-СДС и „Възраждане“, от 14%. В този смисъл има ли дилема за първото място?
- Никога не мога да кажа нещо толкова категорично, защото имаме примери как нещата се обръщат в последния момент. Ако си спомняте, когато гръмна метрото в Мадрид, Хосе Сапатеро беше последен, а в следващия момент стана първи. Нека си спомним и прочутите „порциони“ на Ахмед Доган, които изкараха 600 хиляди човека, традиционно негласуващи, пред урните и как те дадоха победата на Борисов. Така че тук няма нищо категорично, но към момента, това, което показва изследването ни, е, че ГЕРБ са на първа позиция, втори са „Възраждане“ - с разлика от около 14%. Трети са ДПС, четвърти ПП-ДБ. Така че голямата битка, която се оформя към момента, ще бъде за второто място. И ДПС, и „Възраждане“ имат много скрити козове. Говоря за следното - социологическите изследвания не хващат много силния скрит вот, който не се лови и по време на екзитполовете в деня на изборите. При ДПС това са българските изселници в Турция, а тази партия има машина за мобилизиране и активиране на вота. При „Възраждане“ роля може да изиграе протестният вот. Към момента – има по-малко от седмица до изборите, всичко може да се случи. И още нещо. Има една маса от 400 000 човека, които търсят своята алтернатива, но не могат да я намерят сред политическите играчи.

- Към момента, ако погледнем основните политически сили, ПП-ДБ и ДПС са много близо – 13% към 13,5%. Може ли там да се получи обрат…
- Може, но проблемът е - ако следи човек тенденциите, че ПП-ДБ продължава да ерозира. Изследванията при тях не показват възход, докато при ДПС е обратното - наблюдаваме активизация. Иначе, да, разбира се, че е възможно ПП-ДБ да се подобрят. Ако всички тези 400 хиляди избиратели, които се колебаят, се юрнат към ПП-ДБ – може и да станат първа политическа сила. Но в случая не виждам как ще стане. Другите партии, които ще оформят политическата конфигурация след изборите, са БСП и ИТН. Според мен двете партии категорично са над 4-процентната бариера, а партията на Слави Трифонов ще може да излъчи и евродепутат. Следват и три по-малки формации, които имат по-малък процент, но са близо до 4-процентната бариера.

- Говорите за „Синя България, „Левицата“ и „Солидарна България“…
- Точно така. И на фона на тези 400 000 колебаещи се и търсещи алтернатива, техните шансове съвсем не са за подценяване. Разбира се, може и да не прескочат бариерата от 4%, а тогава ще имаме една съвършено различна конфигурация. Ако те не преминат, техните гласове ще се преразпределят към по-силните – а към момента това са ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“. Тогава е напълно възможно ГЕРБ-СДС и ДПС да съставят парламентарно мнозинство.

- Да ви върна към тази хипотеза, при която „Възраждане“ са втори. Тогава как ще се разговаря за кабинет. Първият мандат е ясен – при ГЕРБ-СДС. Да приемем, че няма кабинет. Вторият мандат отива при „Възраждане“, а те винаги са казвали, че са готови със собствен кабинет. Но кой ще ги подкрепи? Ако първите два мандата не се случат…
- Ако „Възраждане“ направят добър резултат и са втори, те ще са поставени пред следната дилема - или да играят политически, в смисъл да се опитат да ставят кабинет, или да тръгнат и да направят фаталната грешка, която направи ИТН, когато спечелиха изборите – да проявят партийно високомерие, нека така да го кажем, но реално да се откажат да правят управление, поставяйки се, едва ли не, в някаква изолация. Този път не води на никъде. Така че „Възраждане“ трябва да избират – или да се държат този път не като ярка опозиция, а да играят за управление, или да започнат да потъват лека-полека, ако са високомерни.

- Чували сме от „Възраждане“ да казват, че с ГЕРБ няма да управляват, а искат сами, за да си изпълнят обещанията…
- Това е път за никъде. „Възраждане“ трябва да вземат 45% от изборните резултати, а към момента не виждам това как ще се случи, за да управляват сами. Едно е това, което те заявяват, а съвсем друго е - какво ще направят. Политиката не е изкуство на желанието, а е изкуство на възможното.

- В този ред на мисли смятате ли, че ще имаме кабинет след тези избори…
- Ако слушаме клетвите към момента – „ние никога с тях, „ние никога с тея“, шансовете не са много големи. Но нека да кажем, че шансовете са 50 на 50. Едно са клетвите преди изборите, съвсем друго са реалностите след вота. А и виждаме любопитните лупинги, които изиграха ПП-ДБ, които в голяма степен им костват политическото присъствие. Така че сега шансовете за кабинет не са много големи, но нека ги кажем 50 на 50 и то при много взаимни компромиси.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.