Изненади и размествания на пластовете могат да бъдат предизвикани само от мощни външни фактори, които след това трябва да намерят граждански пристан в българското общество
Днес ми стана интересно как ще "ротират" Тагарев през март, след поканата към него за официална визита в САЩ на държавно ниво. Много ще им е трудно на тандема, който постоянно го атакува.
Замислих се и над неродения все още политически проект на президента Румен Радев, който артикулира в публичното пространство. И не смятам, че ще има осезаем успех по няколко причини, но основните са две: първо - няма да бъде оглавяван от него; второ - не може да вземе нищо встрани от електорите на БСП и Възраждане (като единият е формиран с помощта на ГЕРБ), нито да активира негласуващите.
България влезе в 2024 година с НЕкоалиция, която върви към подписването на коалиционно споразумение. Общото "съжителство" във властта им се услади.
Никакви съдебни и каквито и да е реформи, както и конституционни промени не могат да променят вътрешнополитическия и икономическия овладян път на страната ни, докато конкретни лица държат политическите лостове в държавата и съдебната власт, разполагайки с огромен финансов ресурс и мощни ОПГ-та.
Евентуално може да се заговори за наченки на положителни промени в държавата, едва когато тези лица не са част от обществено-политическите процеси в България, което може да се случи по три начина, като най-мекият е сами да се оттеглят, а другият (почти невъзможен) - ефективни пръсъди. Третият начин е известен за всички.
Изненади и размествания на пластовете могат да бъдат предизвикани само от мощни външни фактори, които след това трябва да намерят граждански пристан в българското общество. Ако изобщо се събуди.
Стоян Тончев