Борисов продължава да играе от по-силната позиция. Градусът на напрежението е вдигнат много високо. Това е потенциал за взимане на по-емоционални решения

"Градусът на напрежението е вдигнат много високо. Това е потенциал за взимане на по-емоционални решения". 

Такъв коментар направи пред БНР политологът Димитър Ганев, изследователски център "Тренд", по повод последните изявления на преговарящите партньори от управленското мнозинство. 

ГЕРБ-СДС ще върне празен мандат на президента, ако до 12 часа не се разберат с "Продължаваме промяната - Демократична България" за споделена отговорност в управлението. Това стана ясно по време извънреден брифинг снощи - на преговарящия екип на ГЕРБ-СДС, начело с кандидата за ротационен премиер Мария Габриел.

"Борисов продължава да играе от по-силната позиция, защото при евентуални избори дистанцията с ПП-ДБ вероятно ще бъде по-сериозна, отколкото през април 2023 г.

Лидерът на ГЕРБ имаше една основна цел - влизане в сглобка с ПП-ДБ и излизане от политическа изолация, в която беше през 2020 година.  

Това, което постигна ГЕРБ през юни 2023 година, го направи легитимен и приемлив партньор.

В никакъв случай не искам да звуча категорично - че ще има ново правителство, оглавено от Габриел или че отиваме на предсрочни избори. И двете опции са отворени".

Изборите няма да бъдат лесни нито за ПП-ДБ, нито за ГЕРБ, отбеляза политологът в предаването "Преди всички". 

"С каква теза се отива на избори? С кого ще си партнират след изборите? Социологическите проучвания през последните няколко месеца показват, че структурата на вота няма да бъде категорично различна. Би могло Борисов и ГЕРБ да са в по-силна роля в преговорния процес, но те и сега са в такава".

Отсъствието на Борисов от преговорите беше знаково, обясни Ганев.

"Вероятно се е търсел ефект той да има последната дума. И вероятно ще я чуем в оставащите часове преди 12.00.

Не изключвам да има ключова позиция на Борисов в следващите няколко часа".

"Продължаваме промяната - Демократична България" разпространи проекта на коалиционно споразумение, върху което са работили съвместно с ГЕРБ. 

"Не видях нещо коренно различно от това, което бяха предложили в меморандума си ПП-ДБ и в коалиционното споразумение на ГЕРБ. 

Това е типично коалиционно споразумение. А във всяко едно коалиционно споразумение се фиксира механизъм за взимане на решения. Това обаче не означава, че някои от народните представители не могат да гласуват знаково в една или друга посока, въпреки договорката на своите лидери

Ние получихме текста на споразумението, но не получихме приложението към него, което означава, че то е проблемно". 

Не мисля, че темата "ДПС" е била кой знае колко спорна през последните няколко месеца, обясни още Ганев.

"Христо Иванов и ДБ, както и ПП,  поставят като център на своите цели антикорупционните политики и реформата на съдебната система. Висш съдебен съвет, Висш прокурорски съвет, Инспекторат и състав на КПКОНПИ могат се изберат с две трети мнозинство.

Сигурно на Христо Иванов не му се иска да бъде партньор с ДПС, но не се вижда друга възможност. Той, като умел и опитен политик, добре си дава сметка и затова вчера изказа ясно, че никой не изолира ДПС.

Много трудна е алтернативната възможност за мнозинство от две трети.

Не мисля, че Иванов би си позволил да иска подкрепата на "Възраждане".

Никой не може да гарантира политическата стабилност на този кабинет до края на годината. Съдебна реформа и тези назначения вероятно биха дошли след няколко месеца. Живеем перманентно в ситуация, в която никой няма категоричен отговор дали ще има предсрочни избори. 

Има конституционен срок, който дава една седмица след връчването на мандата, в който тези преговорите да продължат. В момента не сме притиснати до крайност в 12 часа да има готово решение".

Политологът обясни, че избягва да прави прогнози. 

"В България всяка една прогноза може да трае не повече от 20 до 30 минути. Снощните изявления само потвърждават това. Как може да предположим какво ще се случи днес? 

Това, което стана снощи и това, което ще видим днес, е просто епизод, може би финален, от едни процес, който започна преди месец и половина. А именно – завземане на нова преговорна територия".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.