Тече процес, в който партията се пришива към непобедимите за нея кандидати

По дефиниция настоящите избори са изключително интересни във всеки областен град, в който кметът не е от ГЕРБ (без Кърджали, бастион на ДПС). Ясно е защо  - ГЕРБ е силна партия, съответният й кандидат е сред фаворитите, такъв обаче е и настоящият управник на града. Това вещае оспорвана борба, най-малко двубой. На практика обаче не навсякъде е така - просто защото в няколко такива градове ГЕРБ припозна кмета, който я е бил на предишните избори и към момента също изглеждаше непобедим за нея. Тоест, чрез пришиване към довчерашния опонент, срещу когото е изсипвала тонове хули, и снасяне в гнездото му сега, подплатено със същото количество подмазване, ГЕРБ опитва да си постеле за победа.

Дали успехът ще се случи, не се знае. На терен са още ПП-ДБ, а и други кандидати. Но това "кукувичо поведение" е отличителна черта на ГЕРБ трайно в годините. Сега бяха припознати кметовете на Перник, Благоевград, Пазарджик и Ямбол - Станислав Владимиров, напуснал БСП,  Илко Стоянов, довчера от ИТН, Тодор Попов и Валентин Ревански (издигнати съответно от "Новото време" и "Пряка демокрация", но реално независими). По същия начин по-рано и до момента - на Монтана Златко Живков и на Кюстендил Петър Паунов. На всички тези места местната структура на ГЕРБ е слаба, често съчетано със скандали - включително поради факта, че все не може да извоюва своя победа в кметския вот. И какво по лесно като реакция от това, Бойко Борисов да се прегърне със съответния фаворит.

Добрич, Разград, Русе, Плевен и Видин са другите градове, в които, поне до момента, кметът не е от ГЕРБ. И ще бъде доста интересно тази, а някъде - и другата, неделя.

РАЗСТАНОВКАТА

В Перник Владимиров се състезава със специално направена за изборите негова партия - "Движение за просперитет за Перник". Местният лидер на ДСБ Георги Недев е кандидатът на ПП-ДБ. На разбитото след напускането на Владимир БСП претендент е Кирил Леонов. Партиен кадър, но и бизнесмен, е 33-годишният Радослав Червенков от "Възраждане".

Доста по-интересно е в Благоевград. След като скъса с ИТН, Илко Стоянов, спечелил на междинния вот през 2021 г., е издигнат от инициативен комитет. Човекът на ПП-ДБ е адвокатът Методи Байкушев. С познати имена участват "Възраждане" и ИТН - Цвета Рангелова и Станислав Богдански. На терена са още плеяда известни фигури - бившите кметове Атанас Камбитов и Румен Томов, както и Румен-Радевия областен управител Николай Шушков.

Срещу Тодор Попов в Пазарджик са младият депутат от ПП-ДБ Петър Куленски, областният управител при служебните кабинети Трендафил Величков, Благо Солов, който като кандидат на БСП преди 4 години бе на балотаж. Сега БСП издигна Цоко Цоков.

В Ямбол е интересно, доколкото преди 4 години бизнесменът Валентин Ревански, дебютант в политиката, би "като тъпан" не само ГЕРБ, но и останалите. Недялка Петкова (БСП), Георги Стефанов (ПП-ДБ) се очаква да му бъдат основните конкуренти. Ямбол е от малкото градове в страната, където "Възраждане" не издигна кандидат. Състезава се и бившият кмет Георги Славов. 

От споменатите градове може да се каже, че единствено в Благоевград тече оспорвана кампания. Някакъв хъс има и в Пазарджик. 

В Русе мачът е завързан. Срещу настоящия кмет Пенчо Милков (БСП и широка коалиция) са бившата депутатка Рена Стефанова (ПП-ДБ), шефът на болница "Канев" Иван Иванов (ГЕРБ). Кандидатът на "Възраждане" е Златан Златанов. Искрен Веселинов и Борислав Българанов, известни десни политици от близкото минало, също са издигнати.

В Плевен столът на Георг Спартански (инициативен комитет) е атакуван от гербера Валентин Христов, Наталия Цанева от ПП-ДБ, Данаил Раденцов ("Възраждане"), Ева Маринова-Найденова (БСП). Плевен е интересен с количеството кандидатури - цели 15, сред които няколко на малки формации или независими, които може да се представят добре.

 В Добрич традицията бе спазена - надпреварата е пиперлива. Срещу кандидата за трети мандат Йордан Йорданов (дясно-центристка коалиция) са бившият зам.-областен управител Красимир Николов (ГЕРБ), бесепарят Стоян Люцканов, Йорданка Костадинова (ПП-ДБ), Георги Джендов ("Възраждане"). Архитектите винаги са били с амбиции в града, така е и сега - кандидат е арх. Делян Жечев, син на бившия варненски гл. архитект Вили Жечев.

В Разград е уникално., След като настоящият кмет Денчо Бояджиев не се кандидатира, ПП-ДБ издигна зам.-кметът Мирослав Грънчаров, а БСП, под формата на независим, другия зам.-кмет Добрин Добрев. ДПС пък се спря на третия зам.-кмет - Хабибе Расим. ГЕРБ също играят с някогашен техен колега - Галина Маринова (екс областен управител също). Ивелина Ангелова е претендентът на "Възраждане".

Във Видин определено няма да е скучно. Летят новини за "причудлив" прилив на население:

Кметският пост край Баба Вида, заеман досега от Цветан Ценков (СДС и коалиция), претендент и отново, е атакуван от депутата на ПП-ДБ Любен Иванов, Стефан Стефанов ("Възраждане") и социалистът Иван Иванов.

Това бе статичната разстановка. Динамичната, тоест "джуркането" на бюлетини, предстои да разберем.

БЕДНИЯТ СЕВЕР

Регионалните процеси в ГЕРБ онагледяват и една друга много интересна картина. Както се вижда, повечето градове по-горе, в които партията си има проблеми, са в Северна България, отколкото в Южна. Но ГЕРБ си има проблеми още в Силистра, Шумен и Ловеч, където се наложи да замени досегашните си кметове с нови кандидатури - пак на север. Неразбориите и търсенето на нови решения винаги са преобладаващи там, където управлението е трудно, населението има повече очаквания и т.н. Знае се - от две десетилетия Южна България просперира, Северна изостава - именно тези важни диспропорции личат през вътрешнопартийната динамика в ГЕРБ. 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.