"В прокуратурата се случва абсолютно прегрупиране. Пеевски ще може да управлява цяло правителство за първи път като опозиционер"

"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен. Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха неговото развитие и кандидатурата му за главен прокурор."

Това мнение изрази в интервю за БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки" за развоя около процедурата за избор на нов главен прокурор с единствен кандидат Борислав Сарафов.

Георгиев изрази съжаление, че "смислените изменения вчера не намериха нужното мнозинство", а в гласуването в правната комисия е имало "мнозинство на въздържалите се", подчерта той и се аргументира: за БСП и ИТН би било доста непопулярно да участват в правителство, а главен прокурор да бъде "неподходящият и непригодният от правна и морална страна Борислав Сарафов".

"Мога да си представя, че това е било поставено като условие – той да не бъде главен прокурор, но да се запазят всички останали възможности за въздействие и влияние над процедурата и кой да бъде следващият главен прокурор – той да бъде достатъчно удобен, дялан камък в прокуратурата."

Неслучайно е назначението на втория заместник-главен прокурор Ваня Стефанова преди дни, смята Георгиев, който изрази мнение, че "в прокуратурата се случва или е на път да се случи абсолютно прегрупиране".

Относно подкрепата на гласовете от партията на Ахмед Доган за кабинет и бъдещите действия по съдебната реформа Емил Георгиев коментира:

"Не се чувствам спокоен от това, тъй като това е политическата сила, която създаде и поддържаше модела КОЙ, докато той работеше в нейна полза. Те започнаха да говорят за модела КОЙ, когато се превърнаха в противници. След като дълго време бяха кусали меда, започнаха да усещат пробожданията на жилото. С действията си те показват, че са готови да търгуват."

Властта остава в Пеевски. Пеевски ще може да управлява и реално да разполага с цяло правителство за първи път като опозиционер на думи, заяви Емил Георгиев.

"Тъй като всичките в това правителство, под една или друга форма, са зависими от него. Поне действията им сочат натам."

По думите му "ако те не изпълняват, не слушат, ще видим как някои от тях ще се превърнат в разследвани, обвиняеми, а защо не и подсъдими".

Според Георгиев "тоягите най-вероятно ще бъдат вкарани в употреба, ако морковчетата, които се спускат на тази нова коалиция под формата на някаква неприкосновеност, не биват изяждани със съответния апетит".

Много е вероятно президентът да се окаже в ситуация законовата поправка, вече влязла в сила, да превърне процедурата по избор на главния прокурор в нещо несъществуващо, поясни адвокат Георгиев.

"Тя се прекратява ex lege и ВСС най-много да констатира това."

Запитан може ли да има откриване на нова процедура за главен прокурор и за председател на ВАС от този състав на ВСС, той отбеляза, че "това е единственото допустимо заключение при този развой", но не изключи питане до Конституционния съд за новата поправка – може ли по този начин да се прекратява действаща процедура.

"ВАС е доста добър кандидат да извърши това. Може Министерски съвет, защо не, в потенциалния кръг е."

Ако в пленарната зала не бъде приета поправката, според която изпълняващ длъжността няма право да се кандидатира, няма никаква пречка Сарафов отново да е кандидат, уточни Емил Георгиев.

Повод за оптимизъм почти няма, направи равносметка той.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.