От парламентарно представените най-много имена на починали лица е подала "Български възход"

Няма политическа партия, в чиито списъци с подписи за участие на избоите на 2 април да няма починали хора, т.нар. "мъртви души". Сред нарушителите са и парламентарно представените партии, показва проверка на комисията за защита на личните данни (КЗЛД).

По закон всяка партия или коалиция трябва да представи списъци с поне 2500 подписа на свои поддръжнии, за да бъде регистрирана за избори. А КЗЛД за първи път е направила проверка на тези списъци, разказва bTV.

"Нито е нормално, нито е етично партиите да събират и обработват данни на починали лица с цел да се регистрират за избори. Това показва разбиранията на партиите за начина, по който желат да управляват тази държава и да спазват правовия ред. За мен това означава, че се събира информация от предишни избори и може да се стигне до съмнения дали тази информация не се продава", казва Венцислав Караджов, председател на КЗЛД.

Според проверката на Комисията най-голям е броят на починалите в списъците на "Национално движение Единство" (обединяваща правата и интересите на циганите в страната) - 441, следвана от "България на труда и разума" със 176 и Съюз на свободните демократи със 166. 

След тях са инициативният комитет за издигане на фолкпевицата Луна Йорданова за независим кандидат със 161, "Атака" със 154 и коалиция "Български дух и традиции" със 124. По повече от 100 имат още "Движение на непартийните кандидати" - 122, "Българско национално обединение" - 121, "Правото" - 117, Коалиция "За теб Бълтария+ - 112, Български национален съюз "Нова демокрация" - 108 и Глас народен, на рокмузиканта Светослав Витков - 105.

Всички те са потърсени за коментар от БТВ, но само някои са отговорили.

Боян Расате, чийто БНС има списък със 108 починали лица, смята, че това е масова практика: "Всички парламентарно представени партии си купуват такива имена и списъци, но при нас това не може да е валидно, по простата причина, че ние нямаме пари да си купим. БНС има много врагове, съвсем лесно е техни активисти да запишат починали лица в нашите листи. Списъците за регистрация се събират на публични места, всеки може да мине и да се разпише. Глоба няма да плащаме, защото нямаме никаква вина." 

От "Глас Народен" твърдят в своя отговор, че на всички избори имат получени много над 2500 гласа, колкото се подписа изискват за регистрация". От ПП Правото" пък добавят, че починали лица е имало в списъците на всички партии.

И това наистина е така, според КЗЛД - такива нарушения имат всички 7 партии, представени в 48-ото Народно събрание. Сред тях най-много са починалите в списъците на "Български възход" на Стефан Янев - 54. ГЕРБ-СДС и БСП имат по 11. ПП е с 5 такива лица, по трима са в списъците на ДПС и "Възраждане", докато при ДБ са двама.

ГЕРБ твърдят в своя защита, че представителите на партиите, които събират подписи нямат право да искат лични документи на гражданите, които се подписват в списъците собственоръчно. И добавят, че за всички избори събират по над 40 000 подписа, но внасят в ЦИК 9999, затова тези 11 случая са "нищожна грешка под 0.01%".

Според БСП пък, щом ЦИК я е регистрирала за изборите, значи всичко е било наред. А "Възраждане" твърди, че става въпрос за провокация срещу партията, каквито се извършали непрекъснато и "очевидно няма да спрат".

ПРОВЕРКИ

"Отговорността за списъците за гласуване е на ГРАО. От години се говори как да се направи проверка на тези списъци, но трябва да се намери правилната формула", коментира пред bTV Благовест Кирилов. Доскоро той бе зам.-министър на електронното управление, но подаде оставка заради странни назначения в "Информационно обслужване, а сега е съветник на служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.

„Оставката ми не бива да се свързва с изборите. Бяха направени подобни опити за спекулации, които целят да уязвят президента. Като начин на работа бяхме несъвместими с министъра на електронното управление, но продължаваме да работим заедно. Изборите през есента бях най-прозрачните до момента. Всички процеси и процедури показаха максимално прозрачно какво се случва. Продължавам да работя по същия начин и за министър Демерджиев", каза Кирилов.

Според него хартиената бюлетина крие предпоставки за рискове, но процесите за прозрачност на изборите биха намалили тези рискове.

„Работи се в цялата страна, ще стане ясно къде ще има акции [за проверка на изборни нередности}. Софтуерът трябва да бъде изменен, ще се изясни кои дейности как ще бъдат извършени, за да могат да се стартират обществените поръчки и да се пристъпи към организиране на изборите“, каза Кирилов.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.