“Нямам махала, нямам и улица...” пее Мишо Белчев и ме отприщва на размишления за имането и нямането. Нищо общо с Хемингуей, макар че ако се поразмисля по-надълбоко, може да стигна и до него. Засега се задоволявам с ровене на по-плитък слой и размислите ми неминуемо опират до собствения опит по темата.

Например, аз си имам и улица, и номер - поне така се водя според адресната регистрация. Тоест, на хартия си имам и улица, и номер, а наяве - не. Абсолютна истина! Искате подробности? Ето:

Мястото е село Ново Паничарево. След наводненията през 2014 година улица “Явор” е превърната в магарешка пътечка от страната на нечетните номера. Между двете страни на улицата е дере. На практика имотите с номера 1 и 3 /само два са имотите от нечетната страна/ остават без достъп, освен пеша и то в “индийска нишка”. От другата страна на имотите е реката, но възможността за преминаване оттам също е хипотетична. Край реката се преминава пеша, макар че може да се мине на кон или магаре... Няма улица, не личи и да е имало... Впрочем, на скицата, която притежаваме, такава не е обозначена.

И се питам, защото когото и друг да питам, отговор няма: какво се случва, ако, не дай, Боже, се наложи намеса на пожарникари, или спешна медицинска помощ? Ами дърва за огрев как се пренасят? Ами нови мебели, или строителни материали,  как да се внасят и изнасят? Може би с хеликоптер? Козя пътека 150 метра ни дели от пътя...

Та, Мишо си пее, че няма махала и улица, но си има апартамент и община. Ние също имаме Община, на която плащаме данъци. На питането ни относно възникналият казус как и кога ще бъде възможен достъп до имота ни официалният отговор гласи: “Съгласно действащия регулационен план на село Ново Паничарево достъпът до Вашия имот се осъществява от югозападната страна на същия.” Тоест, откъм реката, където няма улица, а е пътека за магарета. А ако реката прeлее и залее магарешката пътека, както често се е случвало? А сега, де!

Да допуснем, все пак, че покрай реката може да се направи улица. За това би следвало да се вземе от площта на имота ни, защото откъм реката няма как... Иска се проектиране, строителство... А, да, и пари! Ние ли трябва да си направим улица? Май, така излиза...

Излизане от омагьосания кръг не се вижда, или аз не довиждам... На въпросната несъществуваща улица край реката има непрестанен теч. Няколко пъти сигнализираме на ВиК, уж идват, уж нещо правят... пак си тече. И питейна вода изтича в реката вече години. Точно този теч е оправдание в устен разговор да ни обещаят да направят улица, след като ВиК си свърши работата.

Впрочем, в момента дори минаване на магаре по официалната улица “Явор” е трудно. Защото собствениците на ъглов имот, чиито вход е откъм централната улица, са заградили част от улица “Явор” като тяхна собственост. И това се оказва законно - купили са мястото с разрешение на Община Созопол преди време, когато селото е било към нея.

33 години безхаберие! 33 години псевдодемокрация! С малко изключение - през кметуването на Надежда Иванова пътеката край реката е чакълирана, за да може да минава товарен камион. И толкова. Наводнението през 2014 година отнесе и малкото направено. Така ли се защитава славата на Ново Паничарево, наричано някога “Малкият Бургас”?

Такива работи... Колкото и да мислим, не решаваме проблема. А той става все по-значим особено, когато вали. Едно подхлъзване, и... в реката...

Сега просто си припявам с Мишо Белчев, ама малко преиначено: “Имам си улица, имам си номер, няма как да си викна такси...”

 

Разказа на жалбоподателя Матей Петков записа Елка Василева

След снимките следва и жалбата до кмета на Община Приморско г-н Димитър Германов:


Откъдето се минава сега


Предполагаемата улица, според Общината


Улица "Явор 3" (вратата с цветята)


Заградената улица

***

ДО

КМЕТА НА ОБЩИНА ПРИМОРСКО

ГОСПОДИН ДИМИТЪР ГЕРМАНОВ

 

Ж А Л Б А

от Мина Иванова Асенова, ЕГН: ,

с постоянен адрес: ,

тел.: , e-mail: 

и

Матей Петков Марков, ЕГН: ,

с постоянен адрес: ******  и

временен адрес: с. Ново Паничарево, общ. Приморско, ул. „Явор“ 3,

тел.: 

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЕРМАНОВ,

Ние сме собственик и ползвател на имот, представляващ УПИ V – 253 в квартал 23 по действащия план на село Ново Паничарево, община Приморско, област Бургас. По плана имотът ни граничи с улица, улица, УПИ VI – 254 и УПИ IV – 252, всички в квартал 23 на селото.

При посещение в имота си тази година установихме, че достъпа ни през улица „Явор“ е възпрепятстван от ограда, която се предполага, че огражда имот, представляващ УПИ I – 249 в квартал 23. Тази ограда минава плътно до дерето, минаващо през улицата и отрязва преминаването до нашия и съседния имот. Двата имота са с адрес на ул. Явор. Тя беше единствената, която осигуряваше преминаване на автомобил до двата имота.

Имотът ни граничи с още един селски път, който минава покрай реката и до колкото ни е известно няма статут на улица. Той не позволява преминаване с автомобил, а понякога не е годен и за пешеходци. През него минава стар водопровод, на който често се налагат ремонти. Последната сериозна авария възникна на 01.01.2021 г. и беше отстранена на 02.01.2021 г. На 10 м от нейното място продължава и до днес лек теч на питейна вода. В резултат пътят е мокър и кален, с издълбана яма, от която постоянно тече вода. Всеки по-силен дъжд, който вдига нивото на реката, залива части и целия път, защото е най-ниска точка. Следователно при силен дъжд или ВИК авария той става непроходим и крие потенциална опасност за живота на преминаващите.

Във връзка с гореизложеното,  настояваме да се премахне оградата, която е затворила улица Явор и възпрепятства достъпа на автомобили и пешеходци до нашия и съседния имот. Настояваме да осигурите надежден и безопасен достъп до двата имота, който да гарантира евакуация в случай на бедствия и аварии, както и достъп в случай на нужда на линейка, пожарен автомобил или полиция, полагащи се на живущите в двата имота.

Нашият имот се намира на нисък терен и в зона на вливане на поток в реката. При проливен дъжд многократно се е случвало едно от двете или и двете заедно да преливат и да блокират достъпа до имота ни. При силните дъждове от януари 2021 година нивото на реката се вдигна до оградата на нашия имот. Преминаването по крайречния път беше невъзможно и опасно. Алтернативата беше тясната пътечка, останала между дерето и оградата на имот УПИ I – 249, която е опасна и в сухо време.

За безопасността на живущите и пребиваващите в нашия и съседния имот, предвид терена и особеностите на ландшафта, настояваме да имаме надежден достъп и от двете улици с гарантирано право на преминаване. Това включва те да бъдат преведени в адекватен вид за преминаване на пешеходци и автомобили.

 

 

10.03.2021 год.                                                          С уважение,

гр. Бургас                                                                                              Мина Асенова

(собственик на имот УПИ V – 253)

                                                                                                          Матей Петков

(ползвател на имот УПИ V – 253)

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.