Връща се интригата за първото място на изборите, дали хората вече ще бъдат толкова изнервени, че политическата цена за това да влезеш в коалиция ще бъде по-ниска, отколкото, ако не влезеш, посочи политологът Димитър Ганев
"Обединението между "Продължаваме промяната" и "Демократична България" ще върне интригата за първото място на изборите. Няма как обаче то да не мине без много силна конфронтация с другата основна политическа сила - ГЕРБ. Чрез тази силна конфронтация ще бъдат минирани възможностите за евентуално сътрудничество между тези партии, което пък води до понижени възможности за съставяне на правителство в 49-ото Народно събрание". Този анализ направи политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд" пред БНР.
По думите му няма основание да се очаква по-различна предизборна кампания от всички, които видяхме през последните две години: "Не виждам защо тази кампания да е по-различна от традиционната конфронтационна кампания. И сега част от партиите акумулират своята електорална подкрепа от отрицанието на другия".
Според политолога предстоящите местни избори не позволяват на партиите да платят висока политическа цена: "Една евентуална коалиция на статуквото ГЕРБ-ДПС-БСП би означавало ГЕРБ да подари голяма част от областните градове на ПП, да им позволи да се вкоренят в местната власт и да имат политическа устойчивост в следващите 4 години. Въпросът е защо да го правят. Същият въпрос могат да си задават и от ПП, които при евентуална коалиция с ГЕРБ не биха имали почти никакъв сериозен пробив в местната власт, което ще направи от ПП неустойчив политически субект заради липса на корени в местната власт".
Димитър Ганев подчерта, че трябва да се видят резултатите от изборите на 2 април, за да се прави прогноза дали ще има шанс за кабинет в 49-ия парламент, или есента ще има избори 2 в 1 с местните. "Второто, което трябва да се види, е дали общественият натиск за формиране на правителство ще бъде различен от този, който беше в 48-ото НС. Дали хората вече ще бъдат толкова изнервени, че политическата цена за това да влезеш в коалиция ще бъде по-ниска, отколкото, ако не влезеш", посочи политологът.