"Всички опити към този момент да бъде разследван Борисов финишираха в неговото оправдаване – в това да се затвърди и изпере неговият имидж. Ако това се случи за пореден път, мисля, че българската политика ще се изправи пред доста по-сериозен проблем“, смята политологът
„Вероятно ще видим опит да се позиционира като поредния герой, който ще се преброи с проблемите на българите по един свръхестествен и магичен начин. Съмнявам се, че ще пожъне особено успехи на фона на провала, който видяхме от него като прокурор – това е първият главен прокурор, който не успя да изкара своя мандат. Влизането в политиката на Иван Гешев е обикновен опортюнизъм. Забелязва се доста голям политически вакуум – огромно мнозинство от българските гражданите не се чувстват представени в българския парламент, видно от ниската избирателна активност.“ Това заяви в студиото на Euronews PrimeTime политологът Христо Панчугов.
„Въпрос на време беше някой да запълни този вакуум“, смята той.
"Легендата, създадена около бившия главен прокурор е удобна за подобен тип експеримент. Той стъпва на полето предимно на „Възраждане“ и други опити в тази посока", коментира политологът.
Панчугов припомни медийната кампания по отразяването на борбата на Гешев с битовата престъпност, докато той беше главен прокурор.
„Нямаше успехи в нито една сфера, с която се беше захванал. Легендата, макар и вече създадена, едва ли би звучала истински убедително“, каза още Панчугов. По неговите думи ще стане ясно сравнително бързо откъде ще дойде финансирането на партията на Гешев.
Отказът на Борисов от имунитета му е публичен акт и той анонсира ясно защо го прави. Сега въпросът е ще проведат ли институциите обективно разследване, казва Панчугов.
„Би било наивно да смятаме, че имунитетът на Бойко Борисов е било единственото, което е предотвратило водене на разследване по „Барселонагейт“. Целта е да се правят определени внушения“, коментира Панчугов.
„Всички опити към този момент да бъде разследван Борисов финишираха в неговото оправдаване – в това да се затвърди и изпере неговият имидж. Ако това се случи за пореден път, мисля, че българската политика ще се изправи пред доста по-сериозен проблем“, смята политологът.
От гледна точка на ГЕРБ това е добър ход – даването на имунитета на Борисов е една тема по-малко, по която да извиват ръцете на лидера на партията, смята политологът.
„Управляващата коалиция все още говори повече за това дали ще се разпадне, отколкото какво ще постигне. До момента и двете формации се опитват да изтъкнат какво ги отличава от другия, вместо да се заемат с важните задачи“, коментира още Панчугов.
Той попита защо управляващите заговориха за руското влияние чак сега, при положение че бяха на власт и през миналата година, но в коалиция с БСП. „Този разговор можеше да започне отдавна и вече да има решения“, допълни политологът.
Той посочи, че огромната част от липсата на осъдителни присъди в българската действителност се дължи на недобре проведени разследвания и умишлени пропуски.