Нямаше стандарт, какъвто има в европейските институции и ЕК
Трябва да има стратегия, ясни стъпки и да се обяснява на всяка стъпка какво се прави и каква е целта на преговорите. Съобщаването на парче не е решение. Така Душана Здравков, съдия, бивш евродепутат и учредител на Гражданското движение ГЕРБ коментира преговорите за правителство, т. нар. ротация, в интервю пред БНР.
„Това е личен провал на Мария Габриел, ако някой от хората не са запознати, тя повече от 10 години е в европейските институции и трябва да е научила, че в ЕС е важно начина, по който се преговаря. Правят се компромисите, за да се постигнат едни цели“, каза Здравкова в предаването „12+3“.
Тя даде пример с трудностите при преговорите за Лисабонския договор: Имаше опасност да не се подпише заради референдума в Ирландия, и знам какво костваше на нашата комисия да доведе преговорите до успешен край. В комисията ни се обсъждаше хода на преговорите, а не кой, какво казал и обидил. Беше направена стратегия, ето такъв план не видяхме в тези преговори. Трябваше да има ясни стъпки и да се обяснява на хората какво се прави и каква е крайната цел. Така работи ЕК, в която участва Габриел, така работят институциите в ЕК.
Според нея в преговорите за ротацията е имало обратната логика: Тук има стъпки, които трябва да бъдат начертани и Габриел трябваше да го приложи на практика, както се прави в европейските институции.
Здравкова е категорична, че „всеки може да прекали с всичко, ако няма стандарт за водене на преговорите, каквито има в европейските страни и институции“.
„Ако това не е научено и не се прилага при преговори в една европейска държава, каквато е България, това е моят извод, защо се е провалил. Липсваше стандарта“, заяви бившият евродепутат.
За нея лично изборите не са лошо нещо, защото ни се налага всеки ден да правим някакъв избор. А за завършилите или незавършили преговори за ротацията сподели:
Този път е жалко, че пропаднаха тези усилия уговорки и 9-месечен период, пропаднаха и усилията на нас гражданите, знаете колко протести имаше, аз съм активен участник във Варна и София, гонене от градинката на Народния театър. Дойдоха едни хора, обещаваха, арестуваха декларираха какво няма да правят. Дойдоха и сложиха едни хора на първите редове в НС. Преглътнахме и това в името нещо да се случи. И не разбирам, защо не доведоха докрай тези преговори. От самото начало беше ясно - ротация и се сменя министър-председателят и министрите на МОН и МВнР и нищо друго не налагаше тези мъчителни и безплодни преговори.
Здравкова коментира и съдебната реформа като сподели, че конституционните промени са палиативни за най наболялата част – прокуратурата.
„Как се прави реформа с едва двама прокурори, избрани от гилдията и 6 от НС. Смятате ли, че няма да има политическо влияние, влияние при избора на нов главен прокурор“, попита риторично съдия Здравкова.
Относно главния прокурор тя смята, че „Сарафов е копи-пейст на Гешев“: И сега се продължава същата линия на поведение. Днес прегледах Етичния кодекс за магистратите и виждам, че почти няма текст, които да не е нарушен при избора на Сарафов и неговото поведение.
Мнението ѝ за комисиите за „Нотариуса“ е:
„Едно е да се правят декларации, друго е да се работи за промяна в Съдебната система. Смятам, че донякъде Кирил Петков има право да каже, то всеки има право да каже това, че част от спиране на преговорите е, защото някой иска да отлага за пореден път съдебната реформа, колкото и палиативна да е тя“.