Григор Димитров ще срещне руснака Аслан Карацев в първия кръг на Откритото първенство на Австралия, което започва в понеделник. Димитров и Карацев се срещнаха в четвъртфиналите в Мелбърн преди две години, когато руснакът се наложи в четири сета. По-късно същата година българинът победи Карацев в Сан Диего, за да изравни баланса в мачовете помежду им.

Първата ракета на България е поставен под номер 27 в основната схема, като при успех над Карацев ще играе със сърбина Ласло Джере или квалификант. Потенциален съперник на Григор в третия кръг е деветкратният шампион в Мелбърн Новак Джокович. Джокович започва с Роберто Карбайес Баена при завръщането си на Аустрелиън Оупън, след което ми предстои сблъсък с Уго Далиен или квалификант.

Миналогодишният шампиони и водач в схемата Рафаел Надал започва защитата на титлата срещу британеца Джак Дрейпър, а първият поставен съперник за него може да бъде японецът Йохишито Нишиока в трети кръг. Надал може да срещне миналогодишния финалист Даниил Медведев в четвъртфиналите, а Стефанос Циципас и Феликс Оже-Алиасим са потенциални съперници в полуфиналите.

Първата ни ракета при жените Виктория Томова ще срещне 12-та поставена в схемата Белинда Бенчич от Швейцария в първия си мач в Мелбърн. При победа за Томова предстои мач двубой с една от американките Клеър Лю или Мадисън Бренгъл.

В същото време втората ракета на България Адриан Андреев остана на крачка от дебют в основната схема на турнир от Големия шлем, след като загуби в третия кръг на квалификациите в Мелбърн. 21-годишният Андреев бе победен от белгиеца Зизу Бергс (131-ви в света) с 1-6, 2-6 за час и 10 минути игра.

По-рано тази седмица Андреев (номер 191) записа победи над италианеца Франческо Маестрели (№200) и австриеца Юрий Родионов (№122). По този начин Григор Димитров остава единственият ни представител в основната схема при мъжете, докато при жените България ще бъде представена единствено от Виктория Томова. В квалификациите при мъжете игра и Димитър Кузманов, но той загуби в първия кръг.