Фактите говорят, че определени хора на високи постове в държавата са разпъвали чадър над фалшифицирането на данни за вредни емисии или не са проверили съмнителни сделки

Фактите говорят, че определени хора на високи постове в държавата са разпъвали чадър над фалшифицирането на данни за парникови емисии или най-малкото не са проверили съмнителни сделки. Това заяви пред БНР Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията.

"Опираме до това, което наричаме "завладяване на държавата от частни интереси".

150 служители на ДАНС и ГДБОП влязоха в ТЕЦ-ове в 10 области у нас заради разследване на европрокуратурата. Съмненията са за щети за милиони евро чрез укриване и фалшифициране на данните за парниковите емисии.

Борислав Сандов, бивш екоминистър, заяви пред БНР, че има определени протекции и хора, които са на средно и високо ниво в държавната власт и контрол, а имат смесени функции с тези предприятия.

„В 45-тото НС имаше анкетна комисия, която трябваше да проверява определени сигнали. Имахме такъв за пряка свързаност между лабораторията, която обследва ТЕЦ „Бобов дол“ и собствеността на ТЕЦ-а. ТЕЦ-овете около Ковачки декларират емисии, които са значително по-ниски. Става въпрос за много пари. Силно се надявам, че европейската прокуратура ще свърши това, което не свърши българската. Възможно е част от следите да бъдат заметени“.

Тодор Галев обаче смята ,че една голяма част от информацията няма как да се прикрие.

„Това са официални документи, които са публикувани. Ясно е, че през 2018 г. доста от предприятията, свързани с Ковачки, въпреки че той не се води техен собственик, започват да подават занижени данни за парниковите емисии и да плащат по-малко“.

Сигнал за това е подаден за първи път от международен консорциум на разследващи журналисти през юли 2021 г. към анкетна комисия, оглавявана от Мая Манолова, посочи той.

„Този сигнал се разследва, но не се стига до реални действия. Скоро след подаването му парламентът е разпуснат и следват предсрочни избори“.

По документи ръководител на верифициращия орган е млада дама-София Ненова, която няма никакъв опит в областта, посочи Галев.

„Нейната фирма за една година натрупва 12 клиенти и всички са свързани с Ковачки“ Не може ключови за енергетиката предприятия да имат неизяснен собственик, смята още той.

„Става дума за проверка в над 10 предприятия. Сред тях са топлофикациите в няколко града. От тях зависи отоплението на стотици хиляди хора“.

Последното НС задължи с решение правителството да предоговори Плана за възстановяване в тази част, свързана със затваряне на въглищните централи. Всички експерти обаче казваха, че трябва да се затворят първо онези, които са най-замърсяващи - именно централите, свързани с Ковачки, посочи Галев.

Според него се използват различни правни хватки за завладяване на институциите.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.