По повод желанието на прокурорската колегия да избере и.д. Главен прокурор, напомням какво казва закона - чл. 30 ал.5 т.4 от ЗСВ: Съдийската и прокурорската колегии определят броя, назначават и освобождават административните ръководители и техните заместници в органите на съдебната власт С ИЗКЛЮЧЕНИЕ на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и главния прокурор, припомни ма членовете на ВСС юристът Румяна Ченалова.

И обясни:

Главният прокурор е определен като отделна структурна част от прокуратурата наред с ВКП, апелативните, окръжни и районни прокуратури.

Ето защо има двояко качество - главен прокурор като самостоятелен субект - част от структурата на прокуратурата и административен рэководител на ВКП. Второто качество възниква и е следствие от първото.

Изборът и освобождаването на Главния прокурор се осъществява по ред определен в Конституцията и ЗСВ и компетентните органи са Пленума на ВСС и президента.

Ето защо при определяне на изпълняващ тази длъжност компетентен е органът посочен в Конституцията - Пленума, а не прокурорската колегия, чиито правомощия са изрично разписани и касаят административните ръководители на прокуратурите и прокурорите, но не и Главния прокурор.

ВСС избра Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор

ВСС избра Борислав Сарафов да бъде временно изпълняващ функциите на главен прокурор. Решението беше подкрепено с 8 гласа "за" и един "против".

Прокурорската колегия на ВСС се събраха на извънредно заседание. Кадровиците решават кой да изпълнява функциите на главен прокурор до избирането на титуляр.

Точката за назначаване на изпълняващ функцията на главен прокурор влезе като точка първа в днешното заседание. Като втора точка кадровиците ще разгледат постъпилото искане Пламена Цветанова, която моли да бъде освбодена от длъжността зам.-главен прокурор.

Според Огнян Дамянов Прокурорската колегия е компетентна да реши въпросът кой ще заеме временно постта на главен прокурор. По думите му най-подходящата фигура е някой от неговите заместници.

Огнян Дамянов заяви, че трябва да бъдат посочени критерии, по които да бъде избран изпълняващ функцията на главен прокурор. И добави, че изпълняващият длъжността главен прокурор трябва да бъде определен по старшинство. Той като председател на КАК докладва стажа, ранга и длъжността на всеки един от заместниците. Всеки един от тях има длъжност и ранг равни. Сарафов от 2013 г. е бил заместник на главния прокурор, а от 2017 и шеф на НСлС, а останалите са по различно време 2020 г. Най-дълго на съответната длъжност има Сарафов, после била Красимира Филипова, след нея Десислава Пиронева, после Пламена Цветанова, а след нея Даниела Машева. Трябвало обаче да го питат дали е съгрласен.  

Според законовите разпоредби това би трябвало да бъде заместникът с най-много стаж. И посочи, че първият, който трябва да бъде призован е в Борислав Сарафов.

Пламен Найденов заяви, че трябва да има съгласие от всички зам-главни прокурори. На друго мнение беше Йордан Стоев. "Ние трябва да се спрем на името и тогава да поканим колегата, който да заяви съгласие. Не считам за необходимо да се иска съгласие от лице, което няма да бъде предложено", каза още той. Калина Чапкънова предложи да излязат в почивка, по време на която да се свържат със заместниците на главния прокурор. 

След почивката главният секретар на ВСС заяви, че Борислав Сарафов е заявил желание да участва в заседанието. Десислава Пиронева също е заявила готовност да се включи в днешното заседание. Даниела Машева също иска да се включи в процедурата за временно изпълянващ длъжността главен прокурор, но в момента няма възможност да се яви на заседанието, защото е в отпуск. Красимира Филипова пък не желае да участва в процедурата. 

Пламен Найденов припомни, че срещу Борислав Сарафов има два сигнала във ВКС по механизма за разследване на главния прокурор, както и проверка в Инспектората. Той предложи Даниела Машева за изпълняващ длъжността главен прокурор.

Благодаря за високото доверие, което ми оказахте. Съзнавам отговорността, с която съм натоварен. Отгворност, както пред колегите си, така и пред обществото. То ясно видя, че прокуратурата може и беше използвана в полза на личен интерес от Иван Гешев. Прократурата има  нужда от нормализиране. Последните дни показаха, че може да бъде изпозлвана като оръжие срещу неудобните, сред които бях и аз, заяви Борислав Сарафов минути след като беше избран за и.д. главен прокурор. 

Сарафов призова да бъдат разследваните подадените срещу него сигнали. "Дълбоко съм убеден, че прокуратурата трябва да започне съответните реформи. Настъпи време разделнно. От сърце ви благодаря, но съзнавам отговорността, с която съм натоварен", добави още Сарафов, цитиран от Novini.bg.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.