Церемонията по награждаване на победителите в конкурса „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена” се провежда под патронажа на Министерството на културата на Република България.
Във вълнуващ празник на хуманизма ще се превърне официалната церемония за награждаването на победителите в Осмия литературен младежки конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. От тази година конкурсът е международен и ще събере на 24 и 25 юни в Бургас млади привърженици на мира и толерантността от 5 държави.
Конкурсът се организира от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и вече осем години успява да привлича вниманието на младежите към темата за стойността на човешкия живот, за добротворството и героизма на българите, които не са се уплашили и са спасили своите съграждани –евреи от хитлерофашистката военна машина и ужасите на Холокоста по време на Втората световна война.
„Насочихме се към младите хора, за да ги стимулираме да проявят интерес към съдбоносните моменти от историята. Защото единствената гаранция зверството от Холокоста да не се случи отново е да не се забравя и да се помни. А с това и да се помнят и величаят тези, които се опълчиха с цената на житейски риск срещу него”, коментира Алберта Алакалай, основател на конкурса и председател на Център „Алеф”.
Над 1300 млади литературни дарования вече са се включили в различните издания на конкурса. Повече от 50 са наградените участници. Наградата на победителите в 4-то, 5-то и 6-то издание на състезанието беше под формата на специално пътуване до Израел за участие в Международен конгрес на младите лидери. Над 40 български ученици са получили стипендии и парични награди. От 2021 г. нататък победителите в конкурса от България ще получават и годишна държавна стипендия. Всички номинирани разкази се събират в специален сборник - книжно издание. Заради силното си емоционално въздействие, художествена стойност и възпитателна роля, Министерството на образованието и науката обяви сборника за учебно помагало и допълнение към уроците по история. Творбите, включени в сборника, бяха четени в часовете по история и цивилизация, обединени в национална кампания под надслов „Час по достойнство”.
В годините литературната надпревара се превърна в значим форум за младежко творчество, получи институционална подкрепа, вписа се в образователните структури на страната и в Националния календар за талантливи деца. Сега конкурсът е международен, което дава възможност на организаторите да популяризират и в чужбина българският феномен на спасение на евреите по време на Холокоста. Инициативата получи международна подкрепа в лицето на посолството на Държавата Израел у нас, словашкото министерство на образованието, науката и спорта, Музея за историята на полските евреи „Полин” във Варшава, Полския културен институт в София.
През тази година в оспорваната надпревара се включиха общо 180 младежи. Те писаха художествени разкази на тема: „Ще ви разкажа за своя спасител”. Център „Алеф” подпомогна творческата фантазия на разказвачите чрез виртуалната си библиотека в сайта си и чрез необичайния, но вече традиционен урок по творчество.
Трудната задача да оценят творбите имаха две комисии - за най-добри български и най-добри чуждестранни автори. Творбите на авторите от България оцени компетентно жури в състав: Радостина Николова,старши експерт в МОН ; Георги Бърдаров, писател, специалист по етно религиозни конфликти; Румен Леонидов – поет и издател на сайта Факел.бг; Асен Йорданов – журналист, поет и директор на сайта Бивол.бг; Алберта Алкалай – председател на ЦЕБС „Алеф” и основател на конкурса.
Разказите в категория „Чуждестранни автори бяха оценени от международно жури в състав: Павол Ранков – писател, Словакия; Николай Фенерски, писател и преводач от словашки; Веред Елрон - културно аташе в Посолство на Израел в България; Дорота Фатер, директор на полското училище към Посолството на Полша в България.
До финала достигнаха 30 участници – 20 от България и 10 от чужбина – Израел, Полша, Словакия и Германия. Техните разкази ще бъдат събрани в четвъртия по ред сборник, издаден от Център „Алеф”, който през тази година ще е двуезичен – на български и английски език. Всички номинирани ще присъстват на церемонията по награждаването в Бургас на разноски на организаторите. От тях ще бъдат излъчени победителите.
Награждаването, което е сред ключовите събития в културния календар на Бургас, ще се състои на 24 юни 2021 г. от 19 часа в Международен конгресен център Бургас. Организаторите са предвидили и богата двудневна съпътстваща програма. На 25 юни младите автори ще имат вълнуващи срещи с изтъкнати творци, ще посетят знакови места в Бургас, ще осъществят контакти със свои връстници от други градове и страни, ще намерят нови приятели.
Церемонията по награждаване на победителите в конкурса „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена” се провежда под патронажа на Министерството на културата на Република България и със специалното съдействие на Община Бургас. Спомоществователи са Министерството на образованието и науката, Посолството на Държавата Израел, Посолството на Словакия, Полски институт в София, Клиника „Ню лайф” , Триа Сити Център, Булгариен Директ Райзен, БМФ Порт Бургас, Международен конгресен център.