„Гласоподавателите вече искат да видят формиран редовен и стабилен кабинет и апелират за това към политиците. На масата на преговори за настоящето и бъдещето на България няма място за его и лидерите на партии трябва да преглътнат своето.
Още в 48-ото Народно събрание „Български възход“ показа, че няма пречки и може да разговаря с всички парламентарно представени партии и техните лидери и смятаме, че това е начинът да бъдат решени натрупаните с години обществени проблеми.“

Манол Тодор е трети в листата на „Български възход“ в Бургаски избирателен район. Към момента е общински съветник в местния парламент на черноморската община Бургас, семеен с две деца и управлява собствен бизнес в сферата на туризма.

LIBERTA.BG разговаря с кандидат-депутата за неслучилото се редовно правителство в 48-то Народно събрание и причините за това, за желанията на българския избирател, за омагьосания политически кръг, в който се въртим и за пътя, по който трябва да тръгнем, за да излезем от него. За борбата с корупцията, за липсата на достатъчно желание на прокуратурата да работи по определени казуси, с кои партии и коалиции „Български възход“ ще си партнира, за смисъла на политиката и ролята на политиците, за информирания избор и за това - колко важно е гражданите да упражнят правото си на вот на 2 април.

 

Интервю на Стоян Тончев

 

- Г-н Тодоров, предизборната кампания е към своя край. Достатъчно активни и убедителни ли са претендентите за власт и ще успеят ли да мотивират гражданите да отидат до урните, или да очакваме отново ниска избирателна активност и слабо легитимен, нестабилен и краткосрочен  парламент?

- Дали са били достатъчно убедителни претендентите в предизборната кампания, ще разберем на 2 април вечерта. Това, което забелязвам в тази кампания и намирам за изключително интересно е, че хората живо се интересуват дали ще успее парламентът да излъчи редовно правителство. Това е основния извод, който мога да направя от срещите и разговорите със стотиците граждани, които съм провел през последните 20 дни.
Разбира се, на първо място хората са притеснени от постоянно нарастващата инфлация и вървящите нагоре цени, на фона на ниските и недостатъчно увеличените заплати и пенсии. Но второто нещо, което прави силно впечатление е, че гласоподавателите искат вече да видят формиран редовен и стабилен кабинет и апелират за това политиците. Уморени са от избори, а и предпочитат във властта да има лица, които да носят и политическа отговорност за думите, действията и решенията, които вземат. Най-често чуваната реплика на срещите е: „Хайде, да сядат и да се разбират, и да правят правителство!“.
Това е достатъчно показателно и задължаващо за политическите формации да излъчат редовен кабинет в 49-то Народно събрание. Все пак за последните две години се провеждат пет пъти избори за народни представители, с което явно гоним някакъв сериозен световен рекорд.

- Като кандидат за депутат и трети в листата на "Български възход" в Бургаски избирателен район, кои са основните приоритети, които поставяте пред себе си като потенциален член на бъдещия парламент? Каква е Вашата мисия и за какво ще се борите там?

- Тук ще отворя една скоба - не само моята мисия, а мисията на всеки депутат трябва да бъде съставянето на редовно правителство. Не случайно задачите на всяко народно събрание започват приоритетно с излъчването на председател, зам.-председатели, комисии и формирането на редовно правителство, за да може парламентът да приема, изменя и допълва закони, и изпълни четиригодишния си конституционно регламентиран мандат.

Сред моите приоритети, като кандидат за депутат от 2-ри МИР Бургас, на първо място поставям туризма
Роден съм в черноморския град, израснал съм и живея на морето и ми е болно, че в този регион не успяваме пълноценно да развиваме туризма извън традиционния през летния сезон. В тази връзка искам да подчертая, че въпросът, свързан с липсата на полети от/до Летище Бургас през студените месеци на годината няма да бъде забравен. Лично съм разговарял по тази тема с лидера на нашата партия „Български възход“ – Стефан Янев, както и с водача на листата ни Виолета Комитова. Те поеха ангажимент, че ще направят всичко възможно летището в Бургас в квартал „Сарафово“ да има целогодишна заетост така, както има летището във Варна. Това за гражданите на черноморските общини и бизнеса в туристическия бранш от целия регион – от Несебър, Поморие, Бургас, Приморско Созопол и Царево, е от огромно значение. И аз, като зает в частния сектор в сферата на туризма, а и евентуално като депутат, ще работя всеки ден за развитието на летище Бургас и за туризма в Бургаска област. Имам уверението и на колегите от „Български възход“, които ще бъдат част от следващия парламент, че този въпрос ще е на дневен ред пред тях и проблемът с полетите в Бургас ще бъде решен.

Като втори приоритет, но не по важност, е проблемът с мигрантите, които влизат незаконно от Турция в България.
Бургас е град близо до българо-турската граница и ежедневно се сблъскваме с подобни казуси. Смятам, че решение има и то е законодателно – да бъдат дадени повече правомощия на служителите на реда, пазещи българската граница, за да няма безпрепятствено навлизане на територията на страната ни от нелегални мигранти, да се стига до преследвания с полицията по централни булеварди и до трагични инциденти с фатален край, като смъртта на двама полицаи, умишлено причинена с автобус-убиец пълен с мигранти. На това мнение е и господин Стефан Янев.
За съжаление, не чувам апели в публичното пространство да се търси отговорност от овластените лица, които изградиха пограничната телена мрежа за милиони евро. Бутафорна ограда с изключително ниско ниво на сигурност. И тук е моментът да спомена прокуратурата, която няма желание да работи по този казус и да приложи закона с цялата му строгост. Трябва да се анализира цената, да се прегледат задълбочено обществените поръчки, за да стане ясно какво има като възпрепятстващо съоръжение външната граница на Европейския съюз и как са откраднати парите на европейските данъкоплатци, каквито сме и ние българите.

- С кои партии и коалиции ще си партнира „Български възход“ в 49-то Народно събрание и готов ли сте на компромиси със себе си?

- Вие, като журналист, добре си спомняте, че „Български възход“ и Стефан Янев първи призоваха, още миналото лято, политиците да започнат конструктивни разговори по между си. В тази връзка ние от „Български възход“ многократно сме заявявали, че можем да разговаряме и да си партнираме с всички представени в парламента партии и коалиции, чиито предложения са в интерес на България и българите.

На масата на преговори за настоящето и бъдещето на страната ни няма място за его и лидерите на партии трябва да преглътнат своето, за да може да бъде съставено редовно и стабилно правителство. Още в 48-ото Народно събрание „Български възход“ показа, че няма пречки и може да разговаря с всички парламентарно представени партии и техните лидери и смятаме, че това е начинът, за да могат да бъдат решени натрупаните обществени проблеми. А и това очакват гражданите от нас като политици – да намираме допирните точки в интерес на България и да решаваме проблемите им.
 

- Смятате ли, че след 2 април депутатите ще успеят да излъчат редовен кабинет, или отново ще станем свидетели на онова, което наблюдаваме вече втора година?
 

За да има България стабилно управление след 2 април, считам че е необходимо в следващия парламент да имаме сериозно мнозинство - 160 депутати плюс, което да го подкрепя. В противен случай, виждаме - парламентарната криза преминава в политическа, от Министерство на финансите се чуват странни неща последните дни, които очертават проблеми с фиска, а това от своя страна плаши и чуждестранните инвеститори. Затова е крайно наложително следващият парламент да изпълни четиригодишния си мандат, а това може да се случи, ако има редовно правителство. България трябва да бъде стабилизирана и, ако продължаваме както досега, нищо добро не ни очаква.

Оптимист съм и смятам, че след 2 април България ще има редовен кабинет.

Още в 48-я парламент можехме да имаме излъчено редовно правителство, но лидерите на партии имаха проблем с това - как да го представят пред избирателите си. И се стигна до разпадане на 48-я парламент. В крайна сметка, надявам се, трябва да са осъзнали, че няма как някои от тях да изразяват нежелание за комуникация и преговори по между си, ако искат да бъде създадено стабилно държавно управление. Смятам и избирателите разбраха, че ако същото пак се повтори, то няма да произведе нещо различно от вече познатото и са подготвени да видят разговори между партийните лидери, които до сега отказваха такива, за да не разочароват електоратите си. Мисля, че те вече имат картбланш от своите избиратели за започване на преговори за съставяне на правителство.

Много хора питат, а и вие журналистите задавате въпроса – защо са нужни избори, когато картината в парламента ще бъде същата? Да, силите в парламента ще бъдат същите, но разликата от преди няколко месеца е, че големите партии спечелиха време да убедят избирателите си в необходимостта от водене на конструктивна комуникация по между им, за да бъде формиран редовен кабинет.

Важна роля има и президентът Румен Радев. Няма какво да се заблуждаваме – ние всички видяхме как през последните две години в по-голямата част от времето управляваха негови служебни кабинети и властта му хареса. Това се подкрепя и от факта, че в 48-ото Народно събрание той връчи третия мандат на партията, която няма никакви шансове да състави редовно правителство – БСП. Докато през цялото време, когато вървеше процедурата по връчване на мандати, „Български възход“ не спираше да повтаря, че има готова формула за съставяне на редовно правителство и ще я реализира. Но президентът реши да връчи третия мандат на предварително обречена при преговорите за съставяне на кабинет партия и по този начин да продължи да управлява държавата през изпълнителната власт. Затова не трябва да бъде подценявана ролята на Румен Радев в целия политически „пъзел“.

Въпреки всичко съм оптимист, че редовно правителство след предстоящите поредни предсрочни парламентарни избори този път ще има.

- Къде позиционирате „Български възход“ – в опозиция или в управлението на държавата?

Влизайки в политиката преди няколко години, в нито един момент не съм се виждал като част от опозицията или от управлението и това е така, защото, според мен, политикът трябва да отсява, да премисля и да решава кое правилно и кое не е. Тоест, за мен разделението в политиката не трябва да е между управляващи и опозиция, а межди правилно и грешно. И в тази връзка считам, че не е важно кой е внесъл конкретен законопроект в парламента или предложение в общинския съвет и коя политическа сила представлява, а дали е полезно за България и гражданите и когато е, то трябва да бъдат подкрепено от всички.

„Български възход“, както и в 48-я Парламент, няма да бъде опозиция на никой, ако не участва в управлението. Да си опозиция е изключително лесно - хулиш и посочваш кой и какво не е направил. Поне това видях през изминалите четири години като общински съветник на община Бургас. Никога не съм изповядвал веруюто, че политиката е да казваме кой какво не направил преди нас и няма да направи занапред, ако управлява. За мен най-важното като политик, което и ще следвам, е да посочвам какво аз ще направя и какво съм направил.
Затова смятам, че „Български възход“, дори и да не участва в управлението след 2 април, няма да бъде опозиция, а ще взема решения на база това – кое е правилно и неправилно за България и българските граждани.
 

- България е част от НАТО и ЕС, но с най-ниските доходи и с най-високите нива на корупция. Какво още ни липсва и виждате ли пътя, който България трябва да поеме, за да излезе от блатото, в което се намира?

- Наистина се намираме в криза - политическа при всички положения, икономическа донякъде. Трябва да имаме предвид, че в целия свят в момента има „затягане на коланите“ и в тази връзка не мисля, че за България прогнозите са чак толкова мрачни и фрапантни, за да бъдат плашени гражданите, както направи служебният кабинет през министъра си на финансите. България не е пред фалит, но за да се излезе от блатото, ключовата дума е корупция. А за да започне изкореняването на корупцията, трябва да има действащ редовен кабинет с хоризонт от четири години, през които да се работи за стабилизирането на държавата.

Ако си спомняте, когато служебен премиер беше Стефан Янев, а регионален министър Виолета Комитова, която сега е водач на листата на „Български възход“ във 2-ри МИР Бургас – те бяха лицата с най-голямо одобрение сред гражданите в този служебен кабинет. Тогава нито Кирил Петков, нито Асен Василев се радваха на такава популярност и публичен положителен рейтинг като министри. И именно стъпвайки на работата на служебния кабинет, свършена от Стефан Янев и Виолета Комитова, която акумулира огромно обществено доверие, това даде тласък на  Петков и Василев да създадат своя политически проект.

Стефан Янев, като служебен премиер, и Виолета Комитова, като регионален министър, показаха качества, които трябва да бъдат високо оценени и при едно редовно правителство да бъдат част от управлението. Темата за магистралите и липсващия 30% асфалт по пътищата бе поставена именно от Комитова на общественото внимание, след множеството проверки, които сама извърши на терен.

Борбата с корупцията не е чужда за водещите фигури в „Български възход“, а напротив – те са хората, които я започнаха преди две години и тяхното място е в бъдещия редовен кабинет.
 

- Какво искате да кажете на избирателите, за да Ви подкрепят на 2 април?
 

- Ще бъда максимално искрен и открит – наистина не мога да повярвам, че през 2023 година се налага да призоваваме гражданите да гласуват, защото това е не само тяхно право, но смятам, че трябва да го усещат и като задължение. Особено, когато говорим за България.
При ниска избирателна активност кризите се задълбочават, а относно легитимността  – и при 30% упражнили правото си на вот, парламентът и правителството ще бъдат легитимни, защото такъв де факто е броят на гласувалите.
Надявам се и ми се иска гражданите да проявят здрав разум и да бъдат активни на 2-ри април, но да мислят преди да гласуват, а не след това. И сега е момента, през следващите 10 дни, да слушат внимателно какво им казват политиците и кандидат-депутатите, да анализират, да премислят и да направят своя информиран избор.

Разбира се, като част от листата на „Български възход“ в Бургаски избирателен район, се обръщам към всички избиратели - да подкрепят номер 15 в интегралната бюлетина, с преференция 103.


Манол Тодорв, под номер 103 в листата на "Български възход" за Бургаски избирателен район.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.