Синя България ясно и последователно настоява за категорично отдръпване на държавата от ролята й на търговец и собственик на бизнеси, включително банки
Ролята на Българската банка за развитие в захранването на голямата политическа корупция отново излезе на преден план след активирането на прокуратурата в рамките на вътрешнопартийната война в ДПС. Синя България ясно и последователно настоява за категорично отдръпване на държавата от ролята ѝ на търговец и собственик на бизнеси, включително банки. Резултатите от това несвойствено „държавно“ занимание са ясни и винаги едни и същи – огромни загуби за данъкоплатците и огромни кражби за захранване на задкулисните паралелни властови механизми на завладяната държава. ББР не изпълнява своята функция по закон. Необходимостта в България да има държавна политика за стимулиране на инвестициите в местни малки и иновативни компании не е отпаднала, но ББР в сегашния си вид доказано не може да бъде инструмент за такава политика. Вариантите за нейното бъдеще в този контекст са два:
Инвестициите на местните компании трябва да се подпомогнат с гаранционен фонд, чрез които държавата гарантира инвестиционни заеми от банковия сектор (до определен процент от главницата) към дружества, развиващи се в определени сектори с висока принадена стойност и с експортен потенциал. Държавната Българска банка за развитие може да се преформатира от банка в такъв гаранционен фонд и най-накрая да започне да изпълнява ролята си. Такова решение е залегнало като част от програмата за управление на политически съюз “Синя България”.
ББР може да се продаде на стратегически чуждестранен инвеститор от финансовия сектор с цел привличане на нов силен играч във все по-картелирания български банков сектор, или мажоритарен дял (до 100%) от банката може да се предложи на борсата, превръщайки я в прозрачно публично дружество под регулационната рамка на ЗППЦК. Такова решение не изключва създаването на държавен гаранционен фонд с парите от продажбата на ББР.
Няма причина държавата да притежава търговска банка. Добре развитият частен банков сектор в България може да засили многократно ролята си за подпомагане на малки и средни иновативни български предприятия, ако съществува адекватна държавна гаранционна рамка с ясни критерии и политически цели за такива програми.