"Ако успеем да се включим към еврозоната, напрежението от драстичното различие на вътрешното заплащане на труда спрямо европейското ще се чувства много по-остро. Става ми жал за министъра на финансите"

"Накрая вероятно ще приемат бюджета, както е предложен". Такава прогноза направи пред БНР макроикономистът проф. Гарабед Минасян. Той допусна, че могат да бъдат гласувани само козметични промени.

Макроикономистът коментира изявлението на министъра на финансите Людмила Петкова.

"Тя декларира, че няма цялостна политика по доходите. Приемат се увеличения на възнагражденията без да са обезпечени финансово.

Приета е капиталова програма от десет милиарда, която е обезпечена само с четири милиарда. 

Министърът посочи, че страната ни е на първо място в ЕС по дял на сивата икономика - 65 - 70 млрд. лева представлява сивата икономика. Представете си, ако съумеем с десет процента да увеличим събираемостта.

Тя спомена, че остават кото невнесени и недекларирани данъци и осигуровки в размер на 25-26 млрд. лева. 

Официалното управление на държавата не може да окаже влияние, за да съумее да събере своите собствени приходи. Става ми жал за министъра на финансите".

Проф. Гарабед Минасян отбеляза, че сме на опашката в ЕС по отношение на доходите.

"Ако успеем да се включим към еврозоната, напрежението от драстичното различие на вътрешното заплащане на труда спрямо европейското ще се чувства много по-остро. Тогава правителството ще бъде поставено по-непосредствено пред необходимостта да намери възможности за увеличение на доходите. То не си дава сметка, че подобно драстично разминаване на нашите реалности с европейските не може да се поняся непрекъснато. Минималната работна заплата у нас е най-ниската в ЕС". 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.