"Много бих искал да започна това изявление в оптимистичен тон. Да се фокусирам върху приоритетите, които най-много вълнуват хората в момента - доходите и конкурентната икономика, бюджета за 2025 г., качествено и достъпно образование и здравеопазване, проблемите с водата, построяването на магистралите в Северна България, развитието на общинските проекти. И разбира се, върху формирането на редовно правителство, което да започне системното решаване на всички тези натрупани проблеми".

Това посочи в началото на своето изказване от парламентарната трибуна Николай Денков, който прочете декларация от името на "Продължаваме промяната – Демократична България".

"Но този разказ става все по-труден, защото наред с известните и обсъждани проблеми, през последните месеци се появи нов и той е още по-голям. Нека го кажем ясно и високо: за първи път от 35 години демокрацията в Република България е поставена в непосредствена опасност и трябва да се борим, за да я спасим. Това твърдение се илюстрира не само от многобройните протести в първия ден на новото Народно събрание, не само от поставянето от години проблеми са "завладените институции-бухалки" и тяхното използване за користни цели, а и от ново развитие в последните месеци, което атакува самите основи на всяка демократична България. Това са честните избори и запазване на основните права на хората".

В речта си Денково отбеляза, че при проведените наскоро избори е имало безпрецедентен по мащаб и организация контролиран вот със сигнали за сериозни нарушения от цялата страна.

"Особено притеснителни са видеозаписите, които показват планирано и системно нарушение на изборните правила, за да се постигнат "предварително зададени цели за брой гласоподаватели по секции" - най-вече за партия ДПС - Ново начало. Последвалите реакции от страна на Пеевски и Борисов показват желание не просто да се омаловажи този проблем, а да ни принудят нас - народните представители и гражданите на България, да приемем за "нова нормалност" масовото нарушаване на изборния кодекс и на честния изборен процес. Това няма да стане", посочи Денков.

"Обществената реакция срещу контролирания вот и изборните нарушения е изключително силна. Партиите, които представляваме свободните граждани в този парламент, трябва да изолираме от управлението Пеевски, който с изборните манипулации унищожава основите на демокрацията в България. Призоваваме и за адекватни промени в Изборния кодекс, които да намалят възможностите за контролиран вот", посочи още той.

Николай Денков представи и основните приоритети на коалиция ПП-ДБ при старта на настоящото Народно събрание:

"Изграждане на санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата парламентарна група (ДПС - Ново начало), като ограничим участието им във формирането на мнозинства, в избора на ръководни органи на Народното събрание и на органи, чиито членове се избират от Народното събрание

"Необходима е и програма за работа на Народното събрание с мерки, които спират разпадането на институциите в България, ограничават нелегитимното влияние върху тях и гарантират независимостта ѝ. Такива са: прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат и въвеждане на забрана такъв съвет да взема ключови дългосрочни кадрови решения за конституционно установени органи" 

"Приемане на антикорупционни реформи, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост, които са договорени вече с европейската комисияИзбор от Народното събрание на членове на органи, включително на членове на Висшия съдебен съвет, въз основа на публични и прозрачни процедури, които гарантират избора на хора с високи професионални и нравствени качества, които са партийно неутрални и се ползват с обществено доверие. Борба с корупцията и прането на пари, които гарантират, че лица, санкционирани за корупция от партньорски на България държави, не могат да получават и да се разпореждат с публични средства и с публична държавна или общинска собственост.

ОТ ПП-ДП посочиха, че е необходимо създаване на временна парламентарна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата, свързани с провеждането на предсрочните парламентарни избори и изработване на предложения за законови и институционални гаранции за осигуряване на честни и свободни избори, както и търсене на политическо съгласие за промени в Изборния кодекс, които намаляват възможността за изборни измами.

"Необходимо е и отстояване на националните приоритети на европейско ниво, включително за приемане на България в Шенген и еврозоната, в полза на българските граждани и българския бизнес", посочи Денков и добави:

"Ние ще работим за избор на председател на Народното събрание и на правителство, които показват с конкретни действия, че са готови да изпълнят горните приоритети и задачи с конкретни реалистични срокове"

"Да се погрижим за демократичното бъдеще на България", заяви академик Денков в края на речта си.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.