Икономическите сътресения, особено бързото покачване на доходността на държавните облигации, са накарали Тръмп да промени подхода си късно снощи
Вашингтон осъмна вчера с най-високите мита върху чуждестранни стоки от един век насам на фона на предупредителни сигнали от пазарите на облигации, че опитите на президента Доналд Тръмп да промени облика на световната търговия може да предизвикат много сериозна криза, пише в. „Вашингтон Пост“, предаде БТА в прегледа на печата.
Часове по-късно обаче Тръмп направи частичен обратен завой - той ескалира търговската си война с Китай, но намали много от митата, които току-що беше наложил на останалата част от света, посочва изданието.
Това беше шокиращ обрат, след като в продължение на няколко дни съветниците на Тръмп твърдяха, че той има план, от който нищо не може да го убеди да се откаже, коментира вестникът.
В крайна сметка хаосът на пазарите за облигации обаче го накара да промени курса си, пише в. „Ню Йорк Таймс“.
Вестникът се позовава на четирима души, пряко запознати с решението на президента, според които икономическите сътресения, особено бързото покачване на доходността на държавните облигации, са накарали Тръмп да промени подхода си късно снощи и временно да спре „реципрочните“ си мита за повечето страни през следващите 90 дни.
Зад кулисите високопоставени членове на екипа на Тръмп са изпитвали опасения от финансова паника, която можело да излезе извън контрол и потенциално да срине американската икономика, посочва изданието. Министърът на финансите Скот Бесънт и други членове на екипа на президента, включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс, настояли за по-структуриран подход към търговския конфликт, който да се съсредоточи върху изолирането на Китай, като същевременно изпрати послание, че Тръмп има сериозни намерения да се справи с търговските дисбаланси.
След обявения от него в социалните медии обрат в политиката екипът на Тръмп беше поставен в незавидното положение да се опитва да убеди медиите, че това е бил планът през цялото време - брилянтна стратегия, извадена от страниците на най-продаваната книга на президента „Изкуството на сделката“, коментира „Ню Йорк Таймс“.
Самият Тръмп обвини за обявената от него пауза в митата хората, които по думите му „малко се уплашиха“, пише британският в. „Телеграф“.
Хаосът на пазарите се разигра само няколко дни, след като президентът каза на американците да не се „паникьосват“, отбелязва вестникът.
Значителната промяна в политиката демонстрира, че дори на Тръмп му се налага да слуша пазарите и вълната от предупреждения от страна на икономистите за предстояща рецесия и финансова криза, коментира „Телеграф“.
В крайна сметка никой, най-малко потребителите или работниците, няма да спечели от търговската война, която Тръмп отприщи, пише в. „Гардиън“. Възможно е обаче Китай да вижда възможност в настоящата криза, отбелязва вестникът.
Внезапното обявление на Тръмп за пауза в митата за повечето страни по света, освен Китай, може би се дължи на негов план да накара другите държави да се дистанцират от китайската страна, коментира „Гардиън“.
Китай обаче е убеден, че Тръмп ще бъде подложен на все по-силен натиск за преосмисляне на търговската си война от страна на американските милиардери, работници, които наблюдават как пенсионните им фондове се сриват, земеделски производители, служители, които се страхуват за работните си места, и потребители, които се опасяват от по-скъпи телефони „айФон“ (iPhone) и хранителни стоки, посочва изданието.
Преди всичко Пекин вярва, че когато тази буря отмине, малцина ще смятат САЩ за надежден икономически партньор или гарант за сигурността, а Китай ще изглежда като по-предсказуем, ако не и по-симпатичен партньор, пише „Гардиън“. Китай очаква да понесе загуби, но няма да бъде напълно недоволен, докато наблюдава как САЩ полагат основите на собствения си упадък, заключава британското издание.