Системата за електронно гласуване за избор на членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет не може да гарантира тайната на вота, нито неговата честност. Това показа тройната съдебна експертиза по делото за касиране на последния вот за членове на ВСС, което се гледа от Върховния касационен съд.

Въпреки твърде притеснителните изводи за състоянието на използваната от ВСС система, много по-стряскащи са данните за проведеното гласуване от сградата на Върховния административен съд, съобщава "Медиапул".

На магистратите им бе осигурена възможност да гласуват дистанционно от домовете си със специално раздадени кодове за вход в системата. Въпреки това от един IP адрес, който отговаря на сградата на ВАС, са реализирани 200 гласа по време на вота, който се проведе в събота и неделя. Във ВАС работят около 100 съдии, като гласуването бе в два тура.

Още по-странното е, че във ВАС е било реализирано масово гласуване в събота сутринта, като електронните заявки за гласуване са подавани към системата през 2-3 минути. Това означава, че близо сто души на висока позиция в съдебната система почти едновременно са изпитали необходимост да отидат до работното си място в неработен ден, за да гласуват.

В неделя струпването на желаещи да гласуват от сградата на ВАС за балотажа се повтаря отново, но следобед. Накрая нито един върховен съдия не стана член на ВСС.

Компютърните експерти коментираха пред съда, че подобни данни от гласуването са "странни" и представляват "аномалия".

"С голяма вероятност може да се твърди", че тайната на вота на съдиите може да бъде разкрита, каза компютърният специалист Александър Кирков, който е един от тримата експерти, работили по документа. Тримата бяха единодушни в своите изводи. Кирков каза, че това е възможно за хората, които са имали пълен достъп до система. Те могат да засекат информация от ключовете за гласуване с времето и мястото на подаването на гласовете.

Системата за електронно гласуване на ВСС не е криптирана, както се изисква по съвременните стандарти. Тя е разработена през 2015 година и е доработвана след това. Кирков каза, че последните препоръки на ЕС и Съвета на Европа за сигурността на системите за електронно гласуване са от 2017 година, но не са били спазени.

Вторият голям проблем е, че системата не позволява на съдии да проверят за кого са гласували, т.е. как системата е отчела техния глас. Това прави крайният резултат напълно непроверим. Ако при машинния вот на национални избори се издава разписка за кого избирателят е гласувал и така вотът може да се провери, то при съдийския вот такава възможност напълно отсъства. Това означава, че не може да се направи повторно броене.

Крайният извод на експертите е, че ВСС са положили усилия да опазят тайната на вота, но основно при написване на юридическата рамка. Самата електронна система е низ от лоши практики, не е съобразена с препоръките на ЕС и има много недостатъци.

Адвокати на съдиите, които искат касиране на изборите, са известните български правозащитници Александър Кашъмов и Михаил Екимджиев.

"Не са осигурени възможности за свободни и честни избори. Не е гарантирана тайната на вота, което на практика приключва този казус. Ако един избор не е проверим, значи не е честен", коментира адвокат Александър Кашъмов.

"Работейки по този казус, изпитах и срам, и страх. Срам, защото има хора във Висшия съдебен съвет, които са третирали своите колеги по този унизителен начин. Както в психиатричните клиники указват на пациентите как да гласуват. Страх, защото ако това се случва на съдии, какво остава за нас останалите", каза адвокат Екимджиев в своята пледоария.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.