В най-добрия сценарий не би трябвало да се съмняваме в честността на изборите. От години обаче има нарастващо недоверие в политиците, както и нарастващо недоверие в технологията на провеждане на избори – тази година тези процеси ще имат своята съвместна кулминация.

Това мнение изрази пред БНР Жоро Пенчев от Обединението за честни избори (ОЧИ). По думите му, остават съмнения в честността на изборите.

Тази година имаме перфектна буря от недоверие не само в процеса на изборите, но и обезверяване в политическата класа, че има алтернативи. Последният голям пик на политическо раздвижване беше през 2021 г. Нито ИТН, нито ПП успяха да задържат инерция, допълни той.

"Много е трудно да продадеш няколко пъти едни и същи мечти."

Ваня Григорова, която събра доста протестен вот на изборите в София, е от политическите актьори, които имат някаква тежест и последователи, въпросът е в мащаба, посочи още Пенчев, запитан дали нов проект би могъл да раздвижи ситуацията преди изборите 2 в 1 на 9 юни.

Има натрупано недоверие в изборния процес, увеличено от доста честите избори, от доста честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиения въпрос, заяви Пенчев в предаването "Преди всички".

"По време на избори имаме два основни проблема: с купения вот и нарушенията на изборния процес, най-вече при броенето. (...) Големият проблем е при броенето. Сега, с хибридно-машиннно-хартиения процес съм сигурен, че ще има много разминавания."

Има райони с ясно изразен рисков профил, подчерта Жоро Пенчев. Той уточни, че това е всяко отклонение от "историческото поведение в конкретна секция", "значителна волатилност във вота на различни политически избори".

"Доверието в изборния процес е основният инструмент, с който нередностите могат да се преборят. Единствено висока изборна активност минимизира ефекта на всякакви нарушения", коментира Пенчев.

Дори подобрения в ИК не следва да се правят в 12 без 5, напомни още той.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.