1454 лева на месец са необходими на един работещ, за да се издържа и да живее нормално по българските стандарти, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2616 лева - това сочат най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на КНСБ за третото тримесечие на годината.
Все още една трета от наетите работят с възнаграждение до 1000 лева.
В България яйцата и олиото са най-скъпи в сравнение с други европейски страни, сред които Франция и Германия.
Данните на синдиката сочат, че в сравнение със същия период на миналата година необходимия чист доход за издръжка нараства с 27 лева за един работещ и 48 лева за тричленно семейство. В сравнение с второто тримесечие на 2024 година, доходът за издръжка расте минимално с 0,1 на сто.
По последни данни, цитирани от КНСБ, под заплатата за издръжка работят над 1 милион и 600 хиляди души. Наетите с трудови възнаграждения до 1000 лева са близо 33 процента от всички, или над 840 000 души, обяви президентът на синдиката Пламен Димитров.
"Намаляват тези, които са под заплатата за издръжка, увеличават се тези, които са над, но все още една трета от наетите се осигуряват на доход до 1000 лева, което е тревожната новина за работещите бедни в България. България продължава да е на най-ниско ниво както и да я мерим - брутно, нетно, средно, каквото и да вземем е с най-ниско ниво в ЕС. Минималната заплата е 50 процента от заплатата за издръжка, тоест половината на това, което би трябвало да е", коментира той.
Храните поскъпват минимално с близо 1 процент за едно тримесечие, но на годишна база почти е с 3 на сто, като един от рекордьорите са лимоните с ръст от 30 процента в цената. Сензацията на тримесечието е кравето масло, което за година поскъпва с 10 процента, обявиха синдикалните експерти.
КНСБ настоява в Бюджета за догодина да се заложи ръст от поне 10 процента на заплатите, както и да се изготви методика за официално измерване на заплата за издръжка, която да се изравни постепенно с минималната.