"Възражда се политическият натиск върху медиите в България и срещу конкретни журналисти"ю

Политиците говорят малко за нарастващия натиск, груб и арогантен на партиите срещу журналисти. Искат те да нямат правото да задават въпроси, да правят проучвания и това е сериозен проблем.

Това коментира политологът доц. Иво Инджов за предизборната кампания в интервю пред БНР.

"Възражда се политическият натиск върху медиите в България и срещу конкретни журналисти, които имат силен глас в интернет. И това ме навежда на мисълта, че политическият натиск не си е отишъл в последните години. Това е сериозен проблем и по него трябва да се започне работа", смята политологът.

Предизборната кампания той определи като вяла и скромна като ресурси:

"В публичното пространство - медии и социални мрежи, няма усещане за динамична и съдържателна кампания, от която зависи толкова много. Ако политиците имаха сериозни намерения в тази посока, щеше да има повече тематична центрираност и творчество, такова нещо не забелязах. Много хора се питат - има ли кампания, не я виждаме, не ни докосва?".

Доц. Инджов обяснява това със седмите поред избори в рамките на 3 години и половина и "пиарите са уморени". 

"И при доста сходни идеологически прилики между отделни партии е трудно да се заложи на идеологическа компонента. Много от темите са дискутирани преди няколко месеца в поредна изборна кампания", обясни той причините за вялата кампания.

И допълни, че "партиите пазят сили и средства за следваща предизборна кампания догодина", защото имало голяма вероятност да не се състави правителство след 27 октомври.

Политологът прогнозира, че шансовете за редовен кабинет са 50:50 и ако има правителство, то ще е с продължителност около 9 месеца, "колкото продължи сглобката". И припомни, че за 4 години имаме само две редовни правителства, но за кратко.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.