"Периодът на незаконното строителство очевидно се е развихрил в периода 2018 – 2021 г."
Най-важното, което успяхме да направим – първата и основна задача беше интерконекторът, който беше изключително важен за целия кабинет.
Това заяви пред БНР министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков след отчета на служебния кабинет.
Той допълни, че са заварили "незавършен строеж и един доста демотивиран строител".
"Магистрала "Хемус" порасна с 16,5 км", отчете още Шишков. По думите му, "колкото е да е нищо, все пак е една светлина в тунела с развитието на "Хемус".
Регионалният министър изрази отново своята позиция, че ако незаконното строителство в отделни участъци на "Хемус" отговаря на нормата, е по-добре да се узакони, за да не се стига до разрушаване. Той припомни, че за целта преди време със законови промени предложи статут на търпимост, но "парламентът не желае да го гледа".
"Хората, които най-вероятно са съпричастни към допускането на това незаконно строителство, нямат никакво желание да помогнат да бъдат коригирани щетите от него. Надявам се следващият парламент да намери воля. Другото решение е да съборим извършеното строителство. В този капан са и 95 възлагания на пътища от републиканската пътна мрежа, които са извършени под формата на текущ ремонт, а те са основни", заяви служебният министър на регионалното развитие.
"Периодът на незаконното строителство очевидно се е развихрил в периода 2018 – 2021 г.", коментира арх. Шишков в предаването "Преди всички". Според него идеята е "да спасим капиталовите разходи, които са направени, защото това са нашите пари".
Парите, които са събирани от тол таксите, са по-малко от парите от винетките, което продължава да бъде голяма несправедливост, защото камионите рушат много повече пътищата, поясни още министър Шишков.
Бяхме изправени и пред проблема със зимното почистване, посочи Иван Шишков. Според него то е гарантирано и "в момента, в който падне първият сняг, всички ще тестваме как ще си поемат ангажиментите фирмите".