"Ла фурия" победи Англия с 2:1 на финала на Евро 2024

Испания победи Англия с 2:1 на "Олимпиащадион" в Берлин на големия финал от Евро 2024 в Германия и спечели рекордна четвърта европейска титла след 1964, 2008 и 2012 година.

"Ла фурия" пое контрола над топката от самото начало и в първите десетина минута съотношението по този показател бе 80:20 в полза на Испания. В 12-ата минута Нико Уилямс проби отляво и влезе в наказателното поле, но Джон Стоунс направи брилянтен шпагат и изчисти в корнер.

В 15-ата минута англичаните организираха първата си опасна атака. Сака намери отдясно Уокър, който центрира остро по земя, но отбраната на Испания се справи и изчисти. След това Англия на свой ред взе инициативата за няколко минути и организира няколко поредни атаки, които обаче не донесоха сериозна опасност.

В 23-ата минута Фоудън сгреши пред собственото си наказателното поле, след като бе притиснат от Родри. След това Олмо намери отдясно Ямал, който влезе в наказателното поле, но ударът му бе блокиран.

Веднага след това Шоу преодоля последователно Карвахал и Родри в наказателното поле, след което пусна късо към Мейну, но той не успя да овладее, а след това и Фоудън също се размина и така Англия не успя да извлече нищо от тази добра възможност.

В 35-ата минута Лапорт претендира за дузпа, след като бе задържан в наказателното поле от Райс при центриране от корнер. Бранителят обаче още щом усети ръката на халфа падна леко и в крайна сметка сигнал на последва.

Испания отново натисна в последните десетина минути на първото полувреме, но без да стигне до чисти положения. Люк Шоу играеше много стабилно отляво и до голяма степен неутрализира Ямал. Уокър също се справяше добре от другата страна, така че "ла фурия" не успя този път да има такова преимущество по фланговете, каквото имаше в почти всеки мач досега.

В 42-рата минута Лапорт намери Мората в наказателното поле, но Геи и Стоун се справиха. В самия край Уокър центрира от фаул, Льо Норман отклони с глава към далечната греда, където Фоудън засече. Изстрелът му в близкия ъгъл не бе силен и Симон спаси, но това беше първият точен в мача и единственият такъв преди почивката.

За началото на второто полувреме Де ла Фуенте замени Родри със Субименди.

Още във втората минута на втората част Испания обаче поведе. Карвахал с едно докосване намери Ямал, който влезе навътре и много добре намери отляво Нико Уилямс, който стреля по земя в далечния ъгъл за 1:0.

Секунди след това Уокър отново изпусна Уилямс, който оправи нещо средно между удар и центриране, с което намери Олмо. Той стреля от 15-ина метра, но много неточно, като по този начин пропусна златна възможност да удвои.

В следващите минути "трите лъва" не само не успяха да се окопитят, но испанците пропуснаха още две положения да решат почти всичко. Първо Мората преодоля Пикфорд, след което стреля към вратата, но Стоунс изчисти пред голлинията. След това Уилямс нанесе удар по земя, но на сантиметри встрани.

В 61-вата минута Саутгейт реши да замени Хари Кейн с Оли Уоткинс, който вкара победния гол срещу Нидерландия.

В 64-тата минута Англия бе близо до изравняването, след като Белингам много технично си пое топката, обърна се и стреля силно от границата на наказателното поле, но топката премина встрани.

В 66-ата минута Олмо намери Ямал, Шоу бе хванат в крачка, след което талантът нанесе удар, но Пикфорд се намеси добре и изби.

В 70-ата Коул Палмър се появи на мястото на Мейну и само три минути по-късно играчът на Челси изравни. Англия организира страхотна атака, при която Сака бе изведен отдясно, задържа, след което намери Белингам в наказателното поле. Звездата на Реал Мадрид извади с едно докосване топката пред наказателното поле, където бе Палмър, който от 20 метра стреля по земя в ъгъла за 1:1.

В 82-рата минута Испания имаше страхотна възможност да излезе напред в резултата, но Пикфорд за стори път днес отказа младия Ямал.

Четири минути след това обаче стражът на Евертън нямаше какво да направи, след като Микел Оярсабал отблизо засече перфектно центриране отляво на Кукурея. Англичаните се надяваха попадението да бъде отменено заради засада, но Джон Стоунс покриваше засадата - 2:1.

Испания: Симон, Карвахал, Льо Норман, Лапорт, Кукурея, Родри, Руис, Ямал, Олмо, Уилямс, Мората

Англия: Пикфорд, Уокър, Стоунс, Геи, Сака, Райс, Мейну, Шоу, Фоудън, Белингам, Кейн