Правната комисия отхвърли забраната ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и шефове на ВКС и ВАС
С гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС - Ново начало парламентарната правна комисия отхвърли предложението в Закона за съдебната власт да влезе забрана Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища.
Приемането на тази промяна би засегнало пряко процедурата по избор на главен прокурор. Гласуването на единствения кандидат - Борислав Сарафов, е насрочено за този четвъртък.
В момента правната комисия гледа на второ четене промените в Закона за съдебната власт, внесени от ПП-ДБ, ИТН и "Възраждане". Целта на голяма част от предложенията е да блокират избора на Сарафов, който от юни 2023 г. е и.ф. главен прокурор. 5-годишният мандат на членовете на този Висш съдебен съвет приключи през октомври 2022 г. Въпреки това той в момента движи процедурата за избор на главен прокурор. Прекратяването ѝ беше част от условията на ПП-ДБ за преговори за кабинет с мандата на ГЕРБ. След това преговарящи с ГЕРБ останаха само от ДБ, но и те вече не са в сметките за кабинет, защото не приемат номинацията на Росен Желязков за премиер.
Отхвърлянето на текста, гласящ, че "пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по чл. 33, ал. 3 само в рамките на мандата, за който е избран", не означава автоматично, че изборът на Сарафов в четвъртък е гарантиран.
Тепърва предстои да се разгледат и предложения за преходни и заключителни разпоредби в закона, които също имат отношение към процедурата. Предстои промените да бъдат разгледани на второ четене и от пленарната зала. А президентът има право веднъж да наложи вето върху избора, като откаже да издаде указ за назначаването на избрания кандидат. Радев вече даде заявка, че ще постъпи точно така, ако трябва да издаде указ за Сарафов.
И ОЩЕ
Правната комисията отхвърли идеята в закона да се предвиди т. нар. двойно мнозинство при избора на председатели на ВКС и ВАС - те да се избират със 17 гласа, но и с повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите.