Интервюто с адв. Велислав Величков, председател на Инициатива "Правосъдие за всеки", е дадено за LIBERTA.BG преди днешния бррифинг на главния прокурор Иван Гешев, на който обяви, че е изнудван, заплашван, включително с намеци за семейството му, но въпреки това отказва да подаде оставка (като демонстративно я скъса пред присъстващите медии) с репликата: "Не ме е страх! Историята помни смелите!"
„Без решаването на системния проблем и смяната на модела на управление на прокуратурата - единоначалието от Вишински тип, няма да се възвърне чувството за справедливост в обществото. А без това нямаме държава. Имаме някаква мафиотизирана структура, която я управлява. Точно в този момент пряката атака срещу Гешев, от страна на политическата власт и от страна на излъчените от нея представители във ВСС, е пряка атака на една власт срещу друга - политическата власт на задкулисието срещу едноличната власт на главния прокурор. Гешев няма да извади папките. Ако е искал да прави ход, той е трябвало да бъде изпреварващ, а не ответен. Мария Габриел говори с парламентарните партии с едни наизустени жалони“, каза адв. Велислав Величков.

Интервю на Таня Анастасова

-    Господин Величков, Вашата гражданска Инициатива „Правосъдие за всеки“  бе от първите, които поискаха оставката на главния прокурор Гешев едва два месеца след назначаването му, както и се противопоставиха на начина, по който бе назначен на поста. Четири години по-късно това може да се случи, но ще реши ли проблема с правосъдната система главата на главния прокурор и не виждаме ли римейк на познатото „стани, да седна“!?

-    Наред с това, че сме искали оставката на Иван Гешев, ние винаги сме твърдяли, че проблема е системен и че смяната на главния прокурор без решаването на системния проблем и смяната на модела на управление на прокуратурата-единоначалието от Вишински тип, останало непокътнато от края на тоталитарния период, няма да се реши въпроса с ефективното обвинение и няма да се възвърне чувството на справедливост в обществото. А без това нямаме държава. Имаме някаква мафиотизирана структура, която я управлява. Разковничето на опазването на организираната престъпност, винаги е било в т. н. Главна прокуратура, за която Конституционния съд каза, че няма такава институция, но е факт, че над всички в прокуратурата стои главния прокурор. В сегашната ситуация, създадената легенда от бившия главен прокурор Татарчев „Над мене само Господ“, много бързо се пропука тогава, когато дори само един заместник на Гешев влезе в пряк конфликт с главния прокурор. Тоест, достатъчно е някой от заместниците да  не се подчини, или да се опита да разобличи за действия, или бездействия главния и цялата система се пропуква  и от най-стабилния човек в държавата, изведнъж той се оказва мишена на останалата власт. И същите, които го избираха единодушно, които го защитаваха единодушно и се кълняха в него, сега побързаха да му поискат оставката и освобождаването му, за да не ги изпревари някой. Защо? За да покажат своята лоялност и да запазят местата си. Така че, точно в  този момент, пряката атака срещу Гешев от страна на политическата власт и от страна на излъчените от нея представители на прокурорската колегия във ВСС , е пряка атака на една власт срещу друга власт- политическата власт на задкулисието срещу едноличната власт на главния прокурор, в случая Гешев. Но можеше и да е някой друг. Просто се видя, че крепостта се пропука и може да се срути за отрицателно време.

-    Гешев все пак се завърна от САЩ и се очакват неговите ответни действия. Някои наблюдатели твърдят, че за следващите 24 часа може да се обърне цялата държава. Ще има ли, според  Вас, Гешев куража да извади папките, с които разполага и това ли е единственият, макар и закъснял ход,  да се разправи с онези, които само за седмица от крепители се превърнаха в негови палачи?

Не, няма. Ако Гешев искаше да играе този ход тогава, когато подсказваше, че определени преписки и досъдебни производства са на финала- кюлчетата, Барселонагейт, тогава трябваше компетентните наблюдаващи прокурори да кажат на какъв етап е разследването и че има примерно възможност за привличане ан обвиняеми. Ако сега той го направи, това ще изглежда като елементарно защитна реакция от хъшлашки тип. Освен това, както сам казва, той е административен ръководител на административните ръководители и не се  меси в разследвания, преписки и досъдебни производства. Ако сега го направи, ще опровергае себе си и ще излезе, че е наясно, командва, ръководи, влияе върху досъдебни производства. Ако просто отвори едни папки, първият ответен въпрос ще бъде: Какво правят тези папки във вашите чекмеджета? Защо са държани и не е работено по тях? Ако пък заповяда на наблюдаващи прокурори да го направят, аз мисля, че голяма част от тях ще се противопоставят. Защото те знаят, че така ще се наруши закона и вече играят за защита на себе си, а не на Гешев, който вече очевидно  е жертва и ще бъде сменен. Ако е искал да прави ход, той е трябвало да бъде изпреварващ, а не ответен. Ако сега го направи, ще излезе че прокуратурата е на терена на политиката, както казва Борислав Сарафов. Ако ти отвръщаш на политически удар с политическа атака и излиза, че си задържал преписки и производства за да изнудваш, влияеш, заплашваш, тогава излиза, че прокуратурата много отдавна под негово ръководство е била в политическия терен. Ездинственото, което ще се случи е, че ще стане много интересно, защото ще трябва много хора да влезнат в обяснителен режим за себе си, а тези хора са били и някой все още  са по върховете на държавата. И тогава щат, не щат ще трябва да се обясняват пред избирателите си и това сериозно  ще се отрази на политическите им рейтинги и резултати. Така че, ако това се случи, ще гледаме „Империята отвръща на удара“,  мафиотски борби и друг тип сериали, но всичко това няма да има общо с правото  и правосъдието. Колкото до това, дали Гешев може да нареди задържането на някого, той не може, могат определени прокурори, компетентни, но това е 72 часа. После идва мярката в съда и ще се случи онова, което видяхме с Борисов 2022 г. Ще бъде интересно, разбира се, но съм съгласен с казаното от Татяна Дончева ,че за да се спре сривът в съдебната власт и щетите за държавата, мъдрият ход на Гешев е сам да си депозира оставката, за да не стига до една срамна процедура на ВСС, от която ще излезат много нелицеприятни факти, които допълнително ще ерозират чувството за справедливост на хората и държавността.

-    Но защо точно сега се случват тези събития?

-    Всичко е можело да стане по-рано. Ако трябваше да се правят нещата по законите,  имаше двама правосъдни министри-проф. Янаки Стоилов и Надежда Йорданова, които поискаха с конкретна фактология освобождаването на Гешев. И тогава същите тези събудили се от внезапен катарзис хора от прокурорската колегия, можеха да подкрепят онова искане, а не да застават като  бетонна стена, мълчаливо зад гърба на властелина Всъщност, защо мълчаха тогава парламентарните квоти на ДПС и подкрепяха Гешев и се задействаха сега, точно след  Първи май? След т. н. „атентат“, или както МВР го нарича „ инцидент“? И другото нещо, което трябва да се случи, независимо от прожекторите и политическите спектакли в момента, разследването около този  инцидент кой го е организирал и с каква цел го е организирал? Дали всичко, което се случва не е следствие на това, което стана на Първи май? Защото събитията се развиха главоломно точно след тази дата и ако сега нещо става, това на Първи май много удобно отпуши духа от бутилката и ето, сега се излива вече цялата бутилка.

-    А дали някога ще разберем поръчителите на този „атентат“, както и онези сили, които след неуспеха на атентата спретнаха преврат?

-    Дайте да се уточним, преврат няма! Дори да бъде освободен главния прокурор, това е нормална процедура в една правова държава, ако е поискан от независим орган на съдебната власт и президентът подпише указа. Друг е въпросът,  какви инсценировки има. Аз бих казал, че преврат срещу държавността бе скандалният начин на назначаването на главния прокурор, а не това, което сега става. Но тези формулировки трябва да бъдат представени от независим орган. И аз след изявленията на зам. гл. прокурор Сарафов, който пък иска оставката на Ясен Тодоров, - човек от най-приближените на Гешев, се чудя, може ли Националното следствие да си свърши работата обективно  и безпристрастно по доказателствата и по закона? И наистина да разберем кои  са извършителите и кои са поръчителите. За мен тези хора, които се произнесоха веднага след инцидента, лъжите, произнесени в национален ефир, те не трябва да имат нищо общо с разследването и прякото му водене. 

-    Предадени ли са надеждите за промяна, избуяли в протестите от 2020 г., на фона на това, че днес Борисов, срещу когото бяха, реди кабинет с познатите маньоври? Апропо, Вие от Инициатива „Правосъдие за всеки“ имате ли информация за кандидатката Габриел и обвързаността и с небезизвестния Младен Михалев – Маджо?

-    Не, нямаме такава информация. Далече от нашето полезрение е бил образа на Мария Неделчева Габриел, защото ресорите, за които тя  отговаря като еврокомисар не съвпадат с нашите теми. Тази жена ми е абсолютно неясна, една огромна питанка. Видях, че това, което говори с парламентарните  партии, са едни  наизустени жалони. Не знам дали въобще разбира от проблемите в правосъдната реформа, които обсъжда, но чух, че казва трябва да видим какво ще прави  новия главен прокурор. Не обсъжда възможността въобще да бъде премахната тази длъжност. Ако иска тя може да поговори с нас и да и обясним защо е излишна тази длъжност. Защо този човек, който и да е той, се опитва да влияе, да държи в подчинение другите две власти-законодателна  и изпълнителна. Ако иска да види как да решим състемния проблем, трябва да се срещне и с тези, които са познавачи на проблема, а те далеч не са само в ръководството на някои парламентарни групи. Друго, което нас ни интересува и ще и го напишем, ако тя стане премиер, и на  „нейния“ правосъден министър-ако не внесете конституционни промени и ако не бъдат приети в статута и правомощията на главния прокурор, ще сложите каруцата  пред коня и то съвсем съзнателно. Защото преди да сте променили изключителните правомощия на главния прокурор, вие няма да можете да решите проблема. Временно ще го отложите, но след това ще се върне отново. Най-напред  оправете системния проблем и след това мислете за личността. Тук президентът е прав, като казва, да не се вторачваме в личността, а да мислим за системния проблем в института на главния прокурор. Но той също трябва да отговори на много важен въпрос. От три години е обещал много важен проект за съдебната власт и от три години иска оставката на Гешев, като казва, че трябва да се променят нещата около избора на главния прокурор. Е, къде му е проекта? Като критикуваш другите, че нищо не са направили, кажи ти какво си направил по въпроса? Нека си даде предложенията, да се сложат конституционните проекти на масата, да мине общественото обсъждане, после в Народното събрание и да се приемат тези промени, преди да се пристъпва към избор на следващ главен прокурор. Защото, ако това се направи, ще стане „променяме нещо, за да си остане всичко същото".
 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.