Кирил Вътев: Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно. Йордан Кръстанов: Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини. Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи

"Не може да говорим само за веригите. На общинските пазари се вихри сериозна спекула. Там не продават производители, независимо че имат т.нар. зелено картонче за земеделски производители. Има една Наредба 18, която ги освобождава от задължението да имат касови апарати. С 1-2 декара, регистрирани като земеделски производители в населено място около града, получават маса на пазара и продават десетки тонове продукция без документи", алармира Йордан Кръстанов от Българската асоциация на оранжерийните производители по време на форум на Българската аграрна камара. 

Купувачите ценят личното отношение в малките магазини, делят храните на скъпи и евтини и качествени и некачествени. Повечето изразяват желание да купят българска храна, дори тя да е по-скъпа. 

"В момента български домат на пазара няма. Такъв има чак в края на април. На всички се е случвало - дори зимата да видите табела за български домат. Това смачква българския производител. Влиза вносна стока, а той си я продава със зеленото картонче като производител". 

По думите на Кръстанов пазарите продават с не по-малка надценка от веригите - в някои моменти над 60-70%, дори 100% надценка. Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана, категоричен бе той. 

Според него промоциите в търговските вериги винаги са за сметка на производителя, а не на търговеца

"От веригите ни казват "Вашите продукти след това се развалят". Да - защото ни използват за кашони. Под регала половината продукция не се вижда, разваля се", коментира и Цветан Цеков от Камарата "Плодове и зеленчуци".

Димитър Пъчев, който е собственик на говедовъдна ферма, се оплака:

"Огромен проблем имаме с вносните млека и отказа на преработвателите по места да купуват българско прясно мляко с предтекст, че не могат да си продават продукцията и складовете им са пълни. В момента вносното мляко на рампа в България идва на 1,40 лв. без ДДС, а по места е 60 ст. от българска ферма. За качеството няма да говорим".

Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно, смята бившият земеделски министър Кирил Вътев. 

Според него има жестока конкуренция - и между производителите, и между веригите.

Най-грубата грешка ще е ако някой тръгне да слага таван на цени и надценки и по административен път да регулира пазарни отношения, категоричен бе Вътев. По думите му обаче правила за доставка трябва да има.

"Проблемът е комплексен и трябва да се направят сериозни анализи по всички продуктови групи, по цялата агро-хранителна верига - от полето до масата".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.