Служебният вицепремиер Атанас Пеканов останал изненадат от статистиката на Евростат за цените на хранителните стоки в България, все едно живее някъде другаде

"Едно от основните притеснения на гражданите е цената на живота, разходите за живот, огромната инфлация. Тя започна да намалява, но въпреки това трябва да направим последващи действия", каза Пеканов в "Панорама".

Днес икономическият министър Никола Стоянов съобщи, че започват масирани проверки срещу спекулата.

Служебното правителство щяло да обмисли мерки срещу необяснимо високите цени на някои храни в България, съобщи Пеканов, който се бил сезирал от медийни публикации.

"В последните дни прочетох много интересни медийни публикации, които сравняват цената на живота, особено по отношение на храните в България, с някои от най-развитите европейски икономики и виждаме, че дори в абсолютна стойност в България цената на живота често е по-висока по отношение на храните. Аз не обичам единични примери, но това е нещо, което аз съм забелязъл и от живота ми във Виена. И тук ще трябва правителството да прави стъпи това да бъде коригирано. И тези данни са още преди инфлацията, която се случи в Европа през миналата година", коментира той в публицистичното вечерно предаване на БНТ.

Най-шокиращото в статистиката на Евростат, е, че олиото и маслото у нас са чувствително по-скъпи като крайна цена дори в сравнение с най-скъпата и съответно – най-богата държава в ЕС – Люксембург. И това се случва не само в най-бедната държава в общността, но и в тази, която по стечение на обстоятелствата е №3 по най-голям износ на слънчогледово олио и №2 – на слънчоглед в целия свят през 2021 г. - България, пише Mediapool.

През 2021-а, година преди цените и инфлацията да дръпнат нагоре, цените в страната са били 55.6% от средноевропейските, съобщава Евростат. Когато обаче се вземе ценовото равнище специално на храните, България изведнъж скача до 77.9% от средноевропейското.

Рекордьори са маслото и олиото, които се продават у нас на ниво 131.6% от средноевропейските цени за същите стоки. Това означава, че със значително по-ниска заплата или пенсия, средностатистическият български потребител купува с 30% по-скъпо масло, отколкото средният европеец. С това България надминава по скъпотия дори най-богатата държава в ЕС - Люксембург (118.4% от средноевропейската цена на масло и олио), но също така Исландия, Дания, Ирландия, Швеция, Финландия, Германия, Франция, Кипър, Австрия и др.

Положението с цената на млякото, сиренето и яйцата е не по-малко смущаващо. Ценовото равнище на тези три стоки у нас е 111.2% от средноевропейското. Те могат да се купят значително по-евтино в Германия, Австрия, Франция, Швеция, Белгия, Естония Холандия и др., сочат данните на Евростат.

Плодовете и зеленчуците у нас също не са особено евтини – 71.4% от цените на същите стоки в ЕС.

Месото е сравнително достъпно - продава се на нива 63.6% от средната цена в ЕС към 2021 г., а хлябът и хлебните продукти – на 66.7%.

Най-голямото поскъпване на храните идва от надценката на търговците, твърдят производители пред Mediapool. В някои случаи тя удря сензационните 100%.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.