Грозните изцепки в парламента още повече отвращават хората. И тук човек може да си зададе въпроса: не е ли това целта – да отвращава, добави политическият психолог
Две причини може да има за наблюдаваното през последните няколко дена в парламента изпускане на нервите на политиците. Това каза пред "Фокус“ политическият психолог проф. Антоанета Христова.
"Бихме могли, от една страна, да интерпретираме случващото се през призмата на изпуснати нерви, защото се съкращава все повече и повече времето, в което може би те виждат жизненост на своето присъствие във властта и в парламента, поради което много от направените заявки и очакваните резултати – под резултати имам предвид много абстрактно понятие: за себе си лично, за обещано преди изборите, т.е. съкращава се времето, в което тези резултати ще трябва да бъдат изработени и осигурени, така, както са планирали първоначално. Това може да изнерви", каза Христова.
Според нея, когато времето се съкращава може да очакваме все повече приближаващи се предсрочни избори.
"От другата страна причина за това може да бъде PR ход, който да бъде изигран, просто защото "Възраждане“ в момента усеща контекста, ситуацията, в която може силно да "яхне вълната“, поради проблемите с Русия, с конкретни събития свързани проблеми – от интервюто, което беше спряно за излъчване от "Хоризонт“, разрушаването на Паметника на Съветската армия. Т.е. това са събития, които дават коз, дават възможност на "Възраждане“ да си направи кампанията. И те използват ситуациите перфектно в момента, защото реално погледнато, от партиите, които са националистично ориентирани, те са в момента най-видими и най-много на терен и могат да използват каналите максимално за излъчване на послания", добави психологът.
По думите и, ДПС също изглежда изнервено, тъй като се намира в критична точка. Те имат нещо като национално събрание, или някакъв етап преди конференцията им за избор на нов формален лидер, където се очаква и вече кандидатурата на Делян Пеевски е заявена.
"Тези процеси не са еднозначно приети в ДПС, според мен, поради доста конфликтната фигура на Делян Пеевски. Предполагам, че в момента текат и проверки на обществените нагласи вътре в ДПС за това доколко той може да бъде приет или неприет, пак от друга страна може да има вътрешни конфликти между различни кандидати за позицията. Ако щете, самият Доган доколко е убеден, че Пеевски е добрата кандидатура за лидер на ДПС", посочи Христова.
Според нея, много неща се случват, всеки ден имаме динамика на ситуацията и това определено не може да не влияе върху депутатите на ДПС и самото ДПС.
"Посоката, в която върви ДПС, не е позитивна. Знаете ли какво си мислех скоро за ДПС? Те направиха един добър резултат на парламентарните избори и на местните избори. И на двата избора през тези години ДПС се представи много добре. Но дали се представи ДПС добре? Това е друга тема. Нюансът е: автентични ли бяха тези гласове за ДПС или бяха специфично организирани, разбира се, с подкрепата на Делян Пеевски. Въпроси, въпроси. В този смисъл – дали редовите депесари са доволни от резултатите и смятат, че се представят добре? Това са вътрешни интриги, даже те не са толкова интриги, колкото вътрешна информация, която само те си знаят, но аз си задавам въпроса, защото виждам изнервеността – факт, тръгвайки от наблюдение на външно поведение", добави Антоанета Христова.
Според нея, Пеевски все повече се опитва да се наложи на национално ниво, да се компенсира. За него е от значение на национално ниво да бъда утвърден, да си възвърне авторитета, силата и властта.
Сложни взаимообвързаности в България движат в момента политиката, което не е добре. И то си личи във всичко – в това, което прокуратурата е представила, че всичко вече няма никакво значение, няма никакви дела.
От друга страна – грозни изцепки в парламента. Те още повече отвращават хората. И тук човек може да си зададе въпроса: не е ли това целта – да отвращава, добави проф. Антоанета Христова.