"Продължаваме промяната" (ПП) изключи Даниел Лорер и поиска оставките на него и на Явор Божанков като депутати от коалиция ПП-ДБ. От "Демократична България" (ДБ) обаче се обявиха против това те да бъдат изключени от парламентарната група на обединението, следователно и срещу това да напускат Народното събрание.
До това се стигна след поредния провал за избор на председател на Народното събрание. По-рано днес от "Демократична България" обявиха, че ще подкрепят номинацията на Силви Кирилов от ИТН за временен шеф на парламента, но въпреки това той не беше избран, a Лорер и Божанков все пак не го подкрепиха. Първият беше "против", а вторият - "въздържал се". Надежда Йорданова също е гласувала "против", но това било погрешка и тя вече е изпратила писмо вота ѝ да се зачита като "за". В пленарната зала именно три гласа не достигнаха Кирилов да бъде избран за председател на парламента.
Само минути след този вот съпредседателят на "Продължаваме промяната-Демократична България" Кирил Петков написа във фейсбук:
"След днешното гласуване за председател на Народното събрание, "Продължаваме промяната" поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков. С решение на Изпълнителния съвет на ПП "Продължаваме промяната" Даниел Лорер се изключва от партията и всички нейни органи".
Така на практика от двамата е поискано да напуснат парламента, за да може на тяхно място да влязат хора, които ще следват партийната повеля.
Лорер и Божанков са депутати от квотата на "Продължаваме промяната" в коалиция ПП-ДБ. До днес Лорер беше член на партия "Продължаваме промяната", но Божанков никога не е бил. Затова и Кирил Петков само иска оставката на Божанков като депутат.
ДБ се обяви против изключването на Лорер и Божанков
Тези събития допълнително нагнетяват напрежението в коалицията ПП-ДБ, чиито две съставни формации изпаднаха в разнобой по въпроса за подкрепата на Силви Кирилов за председател на парламента.
По информация на Mediapool от ПП са искали Лорер и Божанков да бъдат изключени и от все още необявената официало парламентарна група на ПП-ДБ. От "Демократична България" обаче са се противопоставили на това и двамата остават част от групата, освен ако решат не решат да напуснат парламента.
За това, че е имало искане за изключването на Божанков и Лорер от групата на ПП-ДБ се разбира и от кратка позиция на "Демократчина България": "От "Демократична България" сме категорично против изключването на Даниел Лорер и Явор Божанков от парламентарната група на ПП-ДБ, заради гласуването им при избора на председател на Народното събрание".
Денков: Двамата гласуваха в полза на Пеевски и знаеха, че ще ги изключим
По-късно Николай Денков от ПП обяви, че Явор Божанков и Даниел Лорер предварително са знаели, че ще им бъдат поискани оставките, ако не подкрепят Силви Кирилов.
"И Божанков, и Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим при гласуване в полза на Пеевски - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха. Ние продължаваме да гледаме голямата картина. И да, големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора", написа той във фейсбук.
По думите му всички решения имат последствия: "И когато се взимат, е важно в чия полза е крайният резултат. Резултатът от гласуването на Даниел Лорер и Явор Божанков за председател на Народното събрание днес е в полза на Делян Пеевски, който се добра до парламента с купуване на гласове и подправяне на протоколи. Всякакви други обяснения и оправдания на фона на тази реалност са несъществени".
Даниел Лорер: Обяснението, което дължа
Вече втора седмица неотклонно гласувам против създаването на управленско мнозинство с Възраждане, българския образ на путинизма. Многократно и задълбочено обяснявах своята позиция на колегите си в парламентарната група, написа Даниел Лорер в профила си във фейсбук.
"Не приемам създаването на управленско мнозинство с Възраждане, защото това е пътят към края на нашата демокрация, заявява той. Започва се с малки компромиси - само един председател на парламента, само да пратим 800 учители на прокурор, само една алинея в един закон, и после още една, и още една. Накрая идват на власт и всички се чудим как стигнахме дотам. В днешното гласуване аз и Явор Божанков се оказахме последната бариера пред това и аз поемам публичен ангажимент да отстоявам своята позиция докрай."
Лорер пише, че е избран в парламента с две основни задачи: "да преборим раковото образование на корупцията в България" и "да отстояваме мястото на България в Европа".
"Гласувах против управленско мнозинство с Възраждане, защото вярвам, че борбата срещу корупцията в компанията на путинистка партия ще доведе само до още путинистка корупция.
Но не само. Гласувах така, защото когато някой заговори за лагери и затвори, като партия Възраждане, аз знам, че евреите често сме първи. Но след нас следват всички останали, които не се подчиняват.
Разбирам, че моите колеги, по различни причини, подценяват ролята на тази партия Възраждане и си казват: “само сега да изберем председател, само да гласуваме бюджет, само…”, но това е заблуда. После ще последват нови и нови компромисни гласувания, нови и нови договорки, нови и нови „общи” цели. Именно така се стига до допускането на подобни партии във властта. След това, веднъж във властта, те доразкриват своето уродливо лице, но вече е късно.
Чел съм твърде много история, за да се подам на подобна заблуда. Имам твърде много потърпевши в собствения си род, за да забравя", завършва Лорер.
Явор Божанков пък припомни мотивите за днешното си гласуване, като пак във фейсбук публикува видео от днешното си изказване в Народното събрание.
Предисторията
Първото заседание на 51-вото Народно събрание продължава вече 18 дни, защото депутатите не могат да изберат председател на парламента. Първоначално обединението ПП-ДБ имаше кандидатура за шеф на парламента - Андрей Цеков от ПП.
Миналата седмица обаче коалицията се отказа от номинацията си и обяви готовност да подкрепи консенсусния вариант временно председател на Народното събрание да стане доайенът Силви Кирилов от ИТН, за да може парламентът да заработи. Оттогава депутатите от ПП подкрепят Кирилов без условия. От ДБ поддържаха позицията си, че няма да участват в мнозинство за избор на председател заедно с проруската партия "Възраждане". Така при последните няколко опита да се избере шеф на парламента парламентарната група на ПП-ДБ се разцепваше при гласуването си, като Божанков и Лорер не подкрепяха Кирилов заедно с депутатите от ДБ. Преди ден "Демократична България" направи първа отстъпка в името на това да има работещ парламент - формацията не участва в гласуването и така смъкна нужните гласове за избор на Кирилов, но това не беше достатъчно. Днес ДБ направи още един компромис и обяви, че ще подкрепи най-възрастния депутат.
"Опитахме да направим всяка крачка назад и това не беше достатъчно. Срокът за спиране на Сарафов изтича. Взехме решение еднократно за подкрепа на Силви Кирилов без това да означава мнозинство за съставяне на кабинет", каза преди гласуването Божидар Божанов от ДБ.
При самото гласуване обаче Лорер гласува с "въздържал се" , а Божанков беше "против". Така председател на парламента отново не беше избран, а нов опит ще бъде направен утре.