България изпраща още помощи и спасители, но надеждите за намиране на оцелели се топят

Докато спасителите продължават да се борят с лошото време, търсейки оцелели, броят на жертвите на мощното земетресение в Турция и Сирия надхвърли 8000 души и продължава да расте.

В един от най-тежко засегнатите турски градове роднини на затрупаните се включиха в издирването с помощта на кирки и лостове. На фона на понижаващите се температури, шансовете за намиране на оцелели изглеждат мрачни. Над 7500 турски войници подпомагат издирвателните операции, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

Две земетресения с магнитуд 7,8 и 7,5 по Рихтер удариха близо до Газиантеп, Турция, в ранните часове на понеделник - трусът засегна и съседната Сирия. Според ООН земетресението е довело до още по-голям хаос в Сирия. Хората в 70% от територията на страната вече се нуждаеха от хуманитарна помощ.

Броят на загиналите при земетресението в Турция нарасна на 5894 души,  съобщи турският вицепрезидент Фуат Октай. По думите му повече от 34 000 души са ранени под срутените 5775 сгради.

В съседна Сирия са загинали 2270 души по данни на министерството на здравеопазването и на спасителната организация "Белите каски", които броят жертвите съответно в контролираните от правителството и от опозицията райони.

Във връзка с опустошителното земетресение телефонните компании предложиха безплатни разговори и съобщения в Турция и Сирия, за да могат семействата да поддържат връзка и спасителните дейности да продължат безпроблемно. Разговорите и съобщенията ще бъдат безплатни до 15 февруари.

По данни на Уницеф болниците в Сирия са претоварени с хора, страдащи от травми, счупени кости и разкъсвания. Според СЗО земетресението може да засегне до 23 млн. души в Турция и Сирия, предаде БТА.

Още 20 български спасители излитат тази сутрин от летище "Враждебна" със самолет "Спартан", за да се присъединят към екипите, които помагат при издирването на оцелели след земетресението в Турция.

"Снощи около 20 часа получихме искане от турската страна чрез турския посланик да изпратим още спасителни екипи. След бързата организация и координация с МВР екипите бяха осигурени. ВВС осигуриха транспорта и днес превозват около 20 спасители", каза министърът на отбраната Димитър Стоянов.

Те отиват на същото място, на което са и вече изпратените екипи от Пожарна безопасност. Има остра нужда от спасителни екипи, които да търсят затрупани хора. "Доколкото ми е известно, утре ще има още един курс с около 30 медика в Адана", каза още министърът.

България е една от държавите, които първи се отзоваха след опустошителните трусове. Екипи и техника заминаха още на първия ден на трагедията и веднага се включиха в разчистването и издирването на хора под развалините. Доброволци също бързо се организираха с дарения и обучени хора. Създадени са и редица кампании за набиране на средства.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.