Политическите игри с бюджета за здраве е опасно за здравето - буквално. Това заяви премиерът Николай Денков в началото на днешното заседание на Министерския съвет по повод отхвърления на първо четене бюджет на Националната здравно-осигурителна каса при вчерашното му гласуване в здравната комисия в парламента.
Това не пречи бюджетът на касата да влезе за първо гласуване в пленарна зала. Законопроектът вече мина на първо четене в бюджетната комисия.
Въпреки това премиерът Николай Денков определи неприемането на бюджета на здравната каса в комисия като удар и по пациентите, и по големия бюджет на държавата.
Министър-председателят изтъкна, че електронизацията е основен приоритет, който ще гарантира изсветляването на системата и ще направи видимо къде отиват парите ни и дали се изнасят незаконно лекарства. Затова електронизацията, включително и електронните рецепти, са ключова част от здравната реформа на правителството.
Друг приоритет е изсветляване на процесите в управлението на болниците като министърът на здравеопазването трябва да мобилизира контролните си звена, а резултатите навсякъде, където е възможно, да бъдат обявявани публично, заръча премиерът.
"Целта ни е дълбока реформа на здравеопазването, която ще сложи край на познатите проблеми. Това не става само с пари, но и с промени в управлението, контрола и увеличаването на прозрачността в здравната ни система. Надявам се, че заедно с Народното събрание ще успеем да осъществим тази реформа. Без нея нищо друго няма значение", заяви премиерът.
Денков напомни, че планираният бюджет за здраве догодина е рекорден - с над 1 млрд. лв. повече от този за 2023, и възлиза на 8 млрд. лв. "Приоритет са засилване на профилактиката, ранното диагностициране на хронични, онкологични и социално значими заболявания. Работи се по развиването на нови програми за ранно диагностициране на заболяванията. За всичко това има финансиране в бюджета", посочи Денков.
Той припомни, че държавата е поела анжгажимент да увеличи заплатите на медицинските работници, да подобри условията за работа на младите специалисти и да търси решение на проблема с високата средна възраст на медицинските специалисти и недостига на кадри.