"Имаме играч, който не искаше да си изиграва ръцете - това е Борисов. Той е имал добри карти, но раздаванията всъщност са били не особено с високи залози. И според мен, преди тези финални драматични моменти, по-скоро неговата драма беше това, че от една страна той не иска да изиграва тези карти", коментира психологът

Социалният психолог Росен Йорданов определи преговорите като “игра на покер" преди месец. "Аз използвах аналогия с качествата на играчите, с това какви умения притежават, но и какви залози имат. Защото, за да участваш в определени раздавания, трябва да имаш и определени ресурси", каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Росен Йорданов.

"Мисля, че полезният идиот на масата на покера го разпознават много отдавна все повече и повече от групата на мразещите го. Защото наскоро гледах едно проучване и това, което ми направи впечатление, не е одобрението, а нивото на неодобрение. И то в различни степени на одобрение, но в крайна сметка неодобрение. Аз мисля, че имаме първенец за тази палма и за да не се превръща прекалено лично, не искам сега да посочвам. Той има и нарицателни имена, с които бива наричан и т.н. Но на тази маса имаме различни типове играчи. И това мисля, че се видя много ясно при тези пресконференции, които бяха дадени в последните дни", посочи Йорданов.

По думите му имаме играч, който не искаше да си изиграва ръцете - това е Борисов. Той е имал добри карти, но раздаванията всъщност са били не особено с високи залози.

"И според мен, преди тези финални драматични моменти, по-скоро неговата драма беше това, че от една страна той не иска да изиграва тези карти. Но от друга страна хората, които го подкрепят, настойчиво и все по-яростно го подтикваха той да изиграе тази ръка. Чрез социологически данни, чрез всякакъв натиск, чрез недоволство, и най-вече чрез това, че изключително много нарасна делът на тези хора, които наистина не харесват това, което вършат ПП-БВ, най-вече ПП. Сега гледам, че ДБ пак се прикачиха към тях. Но тези, които наистина са възмутени от стила и манталитета на поведение на ПП и негови представители, които изобщо не са само от ГЕРБ, това са доста хора, които определено не ги харесват, ама истински не ги харесват и заради високомерието и заради други неща", посочи още Росен Йорданов.

Той определи играчите в покера, като посочи първият - Кирил Петков, който е играел с широка усмивка, много темпераментен, но слаб играч, който е разчитал на това да му бъде подсказано как да играе. Много борбен, много суетен, много ентусиазиран, много твърд, много буен, със смели залози, но всъщност слаб играч, който не винаги оценява залозите и блъфовете.

"Също така имахме и играч, който е по-скоро събирателен образ на ДБ - г-н Атанасов и г-н Иванов, които по-скоро са влезли в ролята на постепенно разоряващи се играчи, които са имали добри ръце, но не са ги отиграли в правилни раздавания. И някак капиталът им, купчинката от пулове пред тях започва да намалява, губейки ги във всякакви такива блъфове и рискувайки, отказвайки се от определени залози да загубят възможността да залагат, макар че са имали и силни карти и разбира се, капитал, с който да участват.

И един допълнителен играч, той мисля, че обърна масата и направи невъзможна играта по-нататък, това е г-н Асен Василев, който всъщност не трябваше да е на масата, но той се е добрал до играта, убеждавайки останалите участници, че има необходимите средства, за да участва и да залага. Неговият капитал реално е това, което ще свърши за 9-те месеца и евентуалните още 9, които му предстояха. Той трябваше да убеди всички - и свои, и чужди, че ние ще изпълним гигантските цели. Без да съм вещ финансист и икономист, аз следя всички хора, които говорят и от позицията на психолог преценявам кой колко уверено, и разбира се, сравнявам кой как познава в прогнозите си. Но много сериозни финансисти казаха, че целите са неизпълними. Колкото и оптимистично да се опитваха да звучат, дори и хора, които можем спокойно и открито да определим като хора от този кръг - от кръга ПП-ДБ. Така че всъщност, към момента като че ли изглежда така, че въпреки, че г-н Василев си криеше пуловете под масата и тихомълком си вършеше някакви смяна на тестета и разни други неща, на практика той трябваше да извади големия залог в даден момент от играта. Обаче очевидно е, че и всички прогнози, и всички мнения показват, че като че ли няма да се случи през 2025 г. И като че ли може да се сбъдне прогнозата на Симеон Дянков, че по-скоро 2026 -2027 г. можем да говорим за Еврозона, което по никакъв начин не устройваше все още настоящият в оставка министър на финансите.

Той беше наистина самостоятелен субект в товаТой колеше и бесеше абсолютно независимо от никой, с никого не съобразяваше. Той много пъти го показа, беше обвит в една мистерия, както и разбира се, докато беше в правителството на Кирил Петков. И трябваше да убеди, че тези ресурси ги има, че са налични. Но май не са. Какво правят играчите в такъв момент? Обиждат някой от масата, той ги обвинява в това, че играят нечестно, и че сменят тестета, и че не трябва да са на масата, а той обръща масата, вади пищовите и т.н. Та всъщност, май това се случи, развалиха играта", добави психологът Росен Йорданов.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.