"Производителността на труда у нас се повишава с 2 – 4% годишно, а минималната работна заплата – с 19.6% през миналата година"

Административното увеличение на заплатите, което не е базирано върху икономически показатели, води до по-висока инфлация и увеличаване на безработицата. Това заяви пред БНР доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС, съветник в Българската стопанска камара.

Той коментира предложението на КНСБ от първи януари следващата година минималната работна заплата за страната да стане 1080 лева.

"Синдикатите смятат един такъв размер на минималната работна заплата по сега действащия член 244 от Кодекса на труда. Минималната заплата е 50% от средната за предхождащ 12-месечен период.

Този член 244 противоречи на Директивата за адекватните минималните работни заплати на ЕС, която България трябва да транспонира до месец ноември тази година. Ако я изчислим по този начин, ние ще изпаднем в неизпълнение на директивата, която изисква да се сравняват или брутна средна работна заплата с брутна минимална работна заплата, или основна средна работна заплата с основна минимална работна заплата.

По сега действащото законодателство, по което синдикатите изчисляват работната заплата,  ние сравняваме брутна средна работна заплата с основна минимална работна заплата. Над основната работна заплата ние имаме още пет категории добавки. Ако приложим правилно директивата, то ще се получи съвсем друг размер на минималната работна заплата.

Директивата изисква да се вземе и производителността на труда, както и дългосрочните тенденции.

Производителността на труда у нас се повишава с 2 – 4% годишно, а минималната работна заплата – с 19.6% през миналата година. После се чудим защо имаме висока инфлация". 

Ако не се постигне споразумение между синдикатите и работодателските организации, член 244 ще продължи да действа и България ще изпадне в наказателна процедура спрямо ЕК, отбеляза доц.Ножаров. 

Той посочи, че работодателите искат директивата да се транспонира така, както е написана. 

"Моето впечатление е, че синдикатите искат избирателно транспониране.

И синдикати, и работодатели обаче желаят да бъде постигнато споразумение. Противоречията не са непреодолими. Държавата трябва да поеме водещата си роля. Тя не може да бъде пасивен арбитър между двете страни".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.