Трябва да влезем в еврозоната, но не виждам подготовка за това, каза той
„Според мен трябва да влезем в еврозоната, защото тя е полезна за нас. Но това се случва с подготовка, каквато не виждам. Говорим само за бюджетен дефицит и инфлация, но това не е елемент от реалната подготовка”, заяви в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS Ивайло Калфин, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията за живот и труд.
Според него при приемането ни в еврозоната основният въпрос ще бъде как страната ни ще защити интересите си в рамките на общата валута. И обясни, че става въпрос за това производителността на труда и доходите да са сравними с тези в страните в еврозоната. „За да може при криза, мерките от страна на ЕЦБ да се отразят по подобен начин на всички държави”, обясни Калфин.
Той подчерта, че от съществена важност е състоянието на икономиката. „Когато влязохме в ЕС преди 15 години, един български работник правеше една трета от това, което прави един европейски работник. Сега сме малко над 50%, а Румъния вече е 65%. Това е конкретен измерител за работата на икономиката”, обясни Калфин.
„Според мен икономиката отдавна е оставена на самотек. Затова производителността в България е прекалено ниска. Не е голям преходът от валутен борд към еврозоната”, каза Калфин.
Той коментира и темата с цените на храните у нас и предложенията за таван на надценките. „Проблем очевидно има. Той е свързан не само с ръста на цените, а и с неразбирането на случващото се. Така се всява несигурност и паника”, каза още Калфин.
„Според мен има два дефицита. Първо на добре работещи надзорни органи – и КЗК, и КЗП. Виждаме, че те се активизират, когато стане голям скандал. Чета из медиите, че има концентрация на посредници в търговията с хранителни стоки. Тук е мястото на тези институции, чиито мисли очевидно са насочени на другаде през последните няколко години със служебни правителства и изтекли мандати”, коментира Калфин.
„Вторият дефицит е, че в България производителите на храни обикновено са малки. Те биха били по-ефективни, ако заеднo защитават интересите си. У нас обаче много трудно се сдружаваме. В Европа това работи. Една браншова асоциация ще помогне много повече на производителите”, смята той.
Предложенията за таван на надценката той оцени като опасни и неработещи. „Не виждам как ефективно ще се контролират и на кои посредници. Това по-скоро е приказка, която надали ще доведе до конкретни мерки”, каза Калфин.