Съществените избори ще бъдат през есента, когато е вотът за местната власт, смята юристът

Санкцията по „Магнитски“ е към цялата ни държава, защото целият държавен механизъм е допуснал извършването на престъпления. А след това идва и санкционирането. Но със санкциониране не се решава въпросът с корупцията. Той се решава по друг начин – с предотвратяването ѝ. За втория списък с имена по „Магнитски“... Пред ФАКТИ говори Антон Станков, адвокат и бивш министър на правосъдието.

- Г-н Станков, имаме втори списък „Магнитски“. Как гледате на него?
- При всички положения не буди оптимизъм в мен. Определено имаме много проблеми за решаване.

- В смисъл...
- Говорим за мерки в борбата с корупцията в България. Нека да подчертаем, че този втори списък „Магнитски“ е и означава един административен акт на американските власти, които лишават дадени лица от възможност да оперират с финансите си на места, които са под американска юрисдикция. Също е добре да кажем, че част от тези лица са обект на разследване и в България, а въпросните разследванията срещу тях още не са приключили.

- А може ли да разглеждаме този списък като един вид натиск върху България, защото Великобритания също се присъедини и извади подобен списък със санкции…
- Да, ние нямаме правна договореност с тези две страни - САЩ и Великобритания, за прилагане на подобни актове и това не може да рефлектира върху хората от списъка в България директно.

- Но нека си спомним, че Франция преди години също ни говори за „гнили ябълки“. Страните, които повдигат такива въпроси, просто стават повече ...
- Опитът ми в политиката сочи следното. Когато за дадени действия липсва политическа воля в България, има механизми, с които тази политическа воля да се замести с натиск отвън. Така беше и по линия на Европейския съюз, след това говорим и за прословутите „гнили ябълки“, сега е списъкът „Магнитски“. Много е интересен фактът, че и Великобритания се присъединява към тези санкции. Има нещо повече – виждаме разгръщане на мерките в по-широк мащаб.

- Ние как трябва да приемаме това. Като обеца на ухото или от нас се очаква нещо?
- Категорично искам да кажа, че това са санкции към определени лица, които са в списъка, но знакът и сигналът е към цялата държава. Говорейки за корупция в правната теория, регулацията на гражданскоправните и търговските отношения е предпоставка за избягване на корупцията. Казвал съм, че Законът за обществените поръчки трябва внимателно да бъде прегледан и, ако се прецени, да бъде сериозно коригиран. Със списъка „Магнитски“ на преден план се извежда наказването на корупцията.

Говорим за осъществена корупция, която не е наказана.

Тук става въпрос, а това скоро чухме и в изявление на господин Д жеймс О'Брайън от департамента на Щатите, който отговаря за този списък, че САЩ имат категорични данни. И тук вече за мен е интересно следното - ако наистина тези държави имат сериозни данни, нека да ги предоставят по съответния ред и така те ще улеснят разследването у нас.

- Но това не е практика?
- Това би било добра практика, въпреки че трябва да имаме предвид, че тук става въпрос за конфиденциална информация с много характерни детайли.

- Подобни сигнали като този списък „Магнитски“ рефлектират ли върху съдебната система? Показва ли ни, че системата работи добре за едни, а за други – не?...
- Факт е, че част от лицата в списъка са обект на разследване. Това от една страна говори добре. Да, те са били идентифицирани.

Но тук следва и въпросът дали те са разследвани за същия кръг проблеми в България, за които са и санкциите по „Магнитски“.

Това е едната страна на нещата, а другата е, че нямаме финализирани съдебни производства, нямаме присъди – оправдателни или осъдителни.

- Говорим все за реформа в съдебната система. В този смисъл очаквате ли, че ще стане така, че ще вкараме и такова законодателство, което да ни разрешава да работим пряко по санкции по „Магнитски“...
- Според мен този политически натиск, който усещаме отвън, ще бъде насочен именно в тази посока. И това най-вероятно ще стане чрез корекция в Закона за КПКОНПИ. Говорим за приемане на такива норми, които да позволят разследване по санкции, наложени отвън. Но тук искам да подчертая, че това е много сложен и много фин въпрос, чисто от правна гледна точка. В САЩ и Великобритания списъкът по „Магнитски“ представлява административен акт. Нямаме ясно развита съдебна процедура срещу тези лица, а и те са лишени от правото си на защита. По някакъв начин те могат да оспорват акта, но не и както това би се правило пред съд. Очаквам списъците „Магнитски“ да доведат до промени в закони, но не сега, а може малко по-нататък във времето. Що се отнася до обявения натиск от американска страна за приемането на така наречения проектозакон "Зарков" за отговорност на главния прокурор, бих казал, че ако законопроектът съответстваше на Конституцията на Република България, бих се радвал на такъв натиск. За съжаление, законопроектът буди много въпроси, които не е редно с лека ръка да бъдат прехвърлени на Конституционния съд.

- И малко да ви насоча към политическата сцена, защото вие сте пряко свързан с НДСВ, а партията обяви своето възраждане. Предстоят избори. Какво очаквате?
- Аз съм свързан с НДСВ, но не съм бил член на партията. Имаше един такъв злощастен опит аз и Андрей Баташов, Бог да го прости, да бъдем приети, но не стана. Иначе сега на конгреса, който се проведе скоро, видях ентусиазъм, видях желание плюс една носталгия по онова спокойствие тогава, по време на онези четири години. В обществото я има тази носталгия. Доколко тя ще бъде стимул за нова политическа оценка на НДСВ ... Не мога да кажа. Но, така или иначе, доброто, което бе направено тогава, си стои и до днес.

- Очаквате ли да има някаква промяна след изборите на 2 април?
- Не. Много от партиите определиха тези избори през април като ненужни. Скоро и господин Борисов каза нещо подобно. Съществените избори ще бъдат през есента, когато е вотът за местната власт. Сега очаквам вяла предизборна кампания, без влагане на много средства и емоции. Просто едно такова говорене, за да изтече политическото време до есента.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.