Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната, коментира столичният общински съветник от ИТН
Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната.
Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади.
Не депутатите бавят, а Министерският съвет все още не е готов с бюджета, подчерта той и поясни, че това е единственият закон, който може да бъде внесен само от Министерски съвет и не може да се използва "бърза писта".
"Тази седмица се очаква да бъдат готови всички параметри по проектопредложението на трите законопроекта - за държавния бюджет, НЗОК и НОИ. Предполагам, че министър Теменужка Петкова е запознала европейските партньори с основните параметри и най-вероятно е получила достатъчно уверения, за да предприеме тази стъпка. Тук е изключително важно посланието, което тя е получила от европейските партньори. Най-вероятно то е било положително и заради това ще се стигне до подаване на такова искане. То до голяма степен е и политическо решение, не само да отговаряш на определени критерии. България трудно отговаря на критериите. Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната", обясни финансистът.
Според него обаче би било изключително напрегнато страната ни да бъде приета в еврозоната на 1 януари 2026 г.:
"Трябва много сериозна работа на всички институции, за да може да се случи това. Не е невъзможно, но ще бъде голямо напрежение".
Колкото по-добре работещи са институциите на една държава, толкова тя е по-богата, подчерта Данаилов в предаването "Преди всички".
Той е съгласен, че България трябва да влезе в еврозоната, но според него това трябва да стане, когато сме готови и сме изпълнили критериите. По думите му големият проблем е, че до голяма степен България се движи на две скорости – София и останалата част от България. Има недобро разпределение на доходи и ресурси в страната, което прави трудно в момента приемането на еврото, изказа мнението си общинският съветник. Той все пак не скри, че има изключително много положителни страни от приемането на еврото:
"България ще бъде възприемана като много по-добра дестинация за инвестиции, много по-сигурна страна за инвестиции. Това е допълнително потвърждение, че в България има работещи институции".
Пламен Данаилов коментира и бойкота на големите вериги:
"Протестите са легитимен начин да изразиш мнение, когато са организирани без да има насилие. Този протест, който се проведе, очевидно доведе до резултат най-малкото от гледна точка на това, че институциите се задействаха – продължаване и напомняне на институциите, че трябва да действат".
Той изтъкна регулаторната функция на държавата в лицето на КЗП и КЗК. Според него държавата трябва да помогне производителят да стигне по-близо до директния потребител. Повишаването на конкуренцията със сигурност ще помогне, категоричен е той. По думите му държавата може да търси и други инвеститори, но:
"Държавата трябва да се грижи да не спазва с изисквания малките и средните".