Въпросът е как да си подредим държавата така, че политическата нестабилност да не влияе толкова силно върху икономиката
Политическата криза вече ни струва един милиард лева. Това се казва в анализ за Централна и Източна Европа на италианската финансова група "Уникредит".
"Всяка прогноза е базирана на система от допускания, които са доста условни", обясни обаче пред БНР финасистът Левон Хампарцумян.
"Работата на банките в една такава ситуация е да предупредят за възможните рискове.
Основната стока, която банката продава, е доверието".
Въпросът е ще имаме ли работеща институционална среда, обясни финансистът.
"Отговорът е, че имаме, но с доста въпросителни.
Има държави с по-високи данъци, които обаче са наредени по-добре институционално и при тях инвестиционната активност не се влияе толкова силно от политическия процес. В България парламентът си позволява да се бърка в отговорностите на изпълнителната власт. Това по принцип не е добра практика. Въпросът е как да си подредим държавата така, че политическата нестабилност да не влияе толкова силно върху икономиката".
Той коментира спора за фискалния резерв между бившия финансов министър Асен Василев и наследилата го на поста Людмила Петкова.
"Парадоксално, но и двамата министри са прави. При единия случай става въпрос за различни счетоводни политики – едната е на касова основа, другата е на начислена основа. По-коректно би било да се посочва и основата, на която се дават тези цифри. Този скандал обаче вече е забравен".
Нашите партньори не слушат точно какво говорим, а правят хладнокръвна оценка, обясни още той в предаването "Нещо повече".
"Заместването на дейстивето с пиар не върши дългосрочна работа. Нашата работа е да си подредишм нещата така, че да привлечем както чужд капитал, така и активизиране на българския".
Светът се променя доста бързо, но събитията в Близкия изток и войната в Украйна са повод за по-висока консолидация на Западния свят.